Podaril sa nám husársky kúsok, hodnotí predsedníctvo envirominister

László Sólymos

László Sólymos. FOTO-TASR

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) je spokojný s výsledkom slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

“Podaril sa nám husársky kúsok s ratifikáciou parížskej klimatickej dohody. EÚ tak bola spúšťačom tohto mechanizmu,” zhodnotil v rozhovore pre TASR.

Enormné úsilie

Dosiahnutie dohody si podľa Sólymosa vyžiadalo enormné úsilie.

“Parížska dohoda sa ratifikovala za veľmi krátke obdobie na rozdiel od predchádzajúceho Kjótskeho protokolu,” skonštatoval s tým, že kým vtedy to boli roky, teraz mesiace. Slovensko a Európska únia tak prispeli k tomu, že nová dohoda vstúpila do platnosti ešte pred klimatickými rokovaniami v Marrákeši.

Napriek tomu, že sa na záver predsedníctva nepodarilo dosiahnuť zhodu na reforme systému obchodovania s emisiami, Sólymos verí, že sa klimatická dohoda bude realizovať aj v praxi. Zmena systému je prvým krokom v napĺňaní jej cieľov v boji proti zmene klímy.

Rokovania sa však podľa ministra posunuli, očakáva, že počas aktuálneho maltského predsedníctva sa reforma dorieši.

Najširšia agenda medzi rezortmi

Po slovenskom predsedníctve je Sólymos najviac hrdý na ľudí, s ktorými pracoval.

“Odviedli vynikajúcu prácu, bolo to vidno na výsledkoch. Ministerstvo životného prostredia malo najširšiu agendu, čo sa týka predsedníctva,” poukázal.

Slovensko reprezentovalo Európsku úniu na štyroch veľkých konferenciách OSN. Rovnako sa pod jeho taktovkou podarilo prijať dodatok k Montrealskému protokolu o znižovaní spotreby fluorovaných plynov či zavŕšiť rokovania s Európskym parlamentom o návrhu nariadenia o ortuti.

Svoje hodnotenie slovenského predsedníctva zverejnili aj európski environmentalisti. Chvália ho za chemikálie, kritizujú za obchod.