Európsky parlament chce v rozpočte viac peňazí na nezamestnanosť mladých

Lesay rozpocet

Ivan Lesay, zdroj: Európsky parlament

Poslanci Európskeho parlamentu žiadajú viac peňazí na podporu zamestnanosti mladých ľudí v budúcoročnom rozpočte EÚ. Vyplýva to zo včerajšieho hlasovania europoslancov o návrhu rozpočtu, ktorý vznikol pod vedením slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Viac na riešenie migrácie

Európsky parlament chce okrem zamestnanosti mladých výraznejšie finančne podporiť hospodársky rast a pomoc tretím štátom v rámci miernenia migračnej krízy. Viac financií žiadajú europoslanci aj na poľnohospodárstvo a kultúru.

Oproti návrhu Rady poslanci žiadajú o 4,1 miliardy eur viac na rozpočtové záväzky a o 2,5 miliardy viac na platby v budúcoročnom rozpočte.

Minulý rozpočet bol prebytkový

Rada ešte pod vedením Vazila Hudáka navrhla rozpočet so záväzkami 156.38 miliárd eur a platbami vo výške 133.79 miliárd.

V súčasnosti rokovania o rozpočte s EP a Európskou komisiou za slovenské predsedníctvo vedie štátny tajomník ministerstva financií Ivan Lesay.

Ten po trialógu s oboma inštitúciami vyhlásil, že únijný rozpočet v roku 2016 bol príliš prebytkový, čo treba zobrať do úvahy pri tvorbe toho budúcoročného.

Menej úradníkov

Predsedníctvo tiež apeluje na inštitúcie, aby využívalo rozpočtové zdroje efektívne a znížilo počet svojich úradníkov o päť percent do roku 2017 v zmysle sľubu z roka 2013.

Počnúc dnešným hlasovaním sa začali trojtýždňové takzvané zmierovacie rozhovory medzi Radou a EP.

Ich cieľom je dosiahnuť dohodu medzi oboma inštitúciami v dostatočnom časovom predstihu tak, aby EP stihol o rozpočte hlasovať a jeho predseda ho mohol podpísať v decembri.