Slovinci pustili Chorvátov do EÚ, otázny je Schengen

slovinsko a chorvátsko

Iztok Mirošič, štátny tajomník slovinského ministerstva zahraničia. Foto: Georgi Gotev

V slovinskom meste Bled sa v týchto dňoch schádza európska politická špička. Bled Strategic Forum, ktoré by rado bolo malým Davosom včera otvárali slovinský prezident Borut Pahor, premiér Miro Cerra a minister zahraničia Karl Erjavec.

Všetci v o svojich príspevkoch hovorili o „vláde zákona v EÚ“. Neboli to narážky na Poľsko, ktoré má v tejto oblasti problémy aj podľa Európskej komisie.

Slovinskí politici narážali na svojho suseda – Chorvátsko.

Arbitráž ako vstupenka

Slovinsko má s Chorvátmi dlhodobý spor o hranice teritoriálnych vôd v Piranskom zálive a kúsok pozemnej hranice. Ľubľana prestala blokovať prístupový proces s Chorvátskom až keď sa obe strany dohodli, že spor posunú medzinárodnému tribunálu so sídlom v Haagu.

 

644px-Bay-of-Piran_maritime-boundary-dispute.svg

Tribunál vydal rozhodnutie koncom júna tohto roku. Chorvátsko okamžite vyhlásilo, že ho nebude rešpektovať. Rozsudok považuje za neplatný a argumentuje zistením z roku 2015, že Slovinci v rozpore s pravidlami diskutovali o prípade s členom arbitrážnej komisie, čo Ľubľana nepopiera.

Európska komisia arbitrážny proces podporuje a vyzvala Chorvátov, aby nález tribunálu rešpektovali.

Kde sú schengenské hranice?

Štátny tajomník slovinského ministerstva zahraničia Iztok Mirošič skupine novinárov v Blede povedal, že za týchto okolností nemôže Chorvátsko vstúpiť do Schengenského priestoru, keďže nie je jasné, kde sa schengenské hranice nachádzajú.

Bolo by podľa neho „veľmi vtipné“, ak by krajina pristúpila k schengenskej dohode „keď nevieme, ktorá hranica je platná – či tá, ktorú určil medzinárodný rozsudok, alebo tá, o ktorej hovorí Chorvátsko.“

„Vláda zákona znamená aj rešpekt pre medzinárodné právo“, dodal. Podľa jeho slov ani jeho krajina nie je úplne spokojná s rozsudkom, považuje ho ale za vyvážený, keďže nie je jasne v prospech ani jednej zo strán sporu.

Nechcú sa uchýliť k vetu

Slovinský diplomat ale netvrdí, že by sa Slovinsko uchýlilo k vetovaniu vstupu Chorvátska do Schengenu.

„To som nepovedal,“ reaguje na otázku EURACTIV.

Vysvetľuje, že šesťmesačné obdobie na implementáciu rozsudku sa ešte len začalo a Slovinsko je pripravené na tom so Záhrebom pracovať.

Príklad pre región

„Sme pripravení počkať na Chorvátsko, kým si to premyslí, kým popremýšľa o medzinárodnom práve“.

Proces by mohol podľa neho aj iným krajinám na Balkáne ukázať cestu ako riešiť svoje spory. Uznal, že Slovinci sa dopustili chýb, ale to podľa súdu nedáva Chorvátom právo vycúvať z celého procesu.

„Očakávame, že Chorvátsko vezme do úvahy širšie regionálne prostredie“.

Úloha pre Súdny dvor EÚ?

Mirošič tiež povedal, že prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans sa ponúkol, že bude v tejto otázke mediátorom.

Spor aj arbitráž, je v princípe vecou bilaterálnych vzťahov. Ako potvrdzuje zápis zo stretnutia Európskej komisie, Komisia má v tejto otázke právomoc tam, kde má spor o hranice vplyvy na implementáciu európskeho práva, preto môže teoreticky skončiť aj na Súdnom dvore EÚ.