Každá zo štyroch prípadových štúdií charakterizuje situáciu na lokálnom trhu práce, čo vytvára základný kontext pre pochopenie pracovnej a životnej situácie respondentiek.
V štúdii Keď sa z koníčka stane podnikanie: skúsenosti žien z Lučenca a okolia venuje Sylvia Šumšalová pozornosť pracovným a životným podmienkam podnikateliek vo veku nad štyridsaťpäť rokov, ktorým pomáha, resp. pomáhala Nadácia Integra.
Štúdia Pracovné podmienky šičiek na severnom Slovensku (alebo čo sa skrýva na cenou šiat, ktoré máme možno práve na sebe), ktorá je autorským dielom Lýdie Marošiovej, Janky Debrecéniovej a Zory Bútorovej, obsahuje sociologickú analýzu a právnický komentár k pracovným podmienkam šičiek v štyroch súkromných firmách na výrobu odevov a bytových textílií, ktorých presnú lokalizáciu v záujme zachovania anonymity neuvádzame.
Prípadová štúdia Keď rozhoduje sezónnosť… (pracovná situácia žien v turistickom regióne) z pera Martiny Sekulovej sa zameriava na skúsenosti žien v bližšie neurčenej lokalite severného Slovenska, kde sa rozvíja aktívny turistický ruch.
A napokon štúdia Situácia žien v okrese Humenné v kontexte migrácie za prácou do zahraničia, ktorá je výsledkom spolupráce Jany Andruchovej a Zory Bútorovej, ponúka vhľad do života, ktoré buď samy pracujú v zahraničí (prevažne ako opatrovateľky starších ľudí), alebo majú blízkych príbuzných migrujúcich za prácou do zahraničia.
Posledná časť publikácie prináša podrobné zhrnutie základných zistení v anglickom jazyku.
Kompletnú analýzu nájdete na tejto linke.