array(0) { } NULL Prognostik Staněk: Inteligentné mestá budú jedným z najväčších biznisov – euractiv.sk

Prognostik Staněk: Inteligentné mestá budú jedným z najväčších biznisov

Peter Staněk

Peter Staněk. FOTO: TASR/Martin Baumann

Štruktúra eurofondov sa od roku 2019 bude musieť zmeniť. Uviedol to dnes v Bratislave v rámci 18. ročníka konferencie o obchode a marketingu Intraco Special 2017 ekonóm a prognostik Ekonomického ústavu SAV Peter Staněk.

“Vzhľadom na dôsledky rozpočtového hospodárenia, brexitu, stav európskeho rozpočtu a fiškálnu stratégiu jednotlivých krajín bude musieť veľmi rýchle, ešte v priebehu roku 2019, dôjsť k zásadnej zmene štruktúry eurofondov,” myslí si Staněk.

Podľa jeho slov to bude znamenať, že eurofondy budú návratné, so zmenenými podmienkami čerpania, s domácim kofinancovaním na úrovni 20 až 40 percent.

Ekologizácia budov

Staněk naznačil, do ktorých oblastí budú eurofondy smerovať v budúcnosti. “Keby som bol obchodník, tak sa pripravím na obrovský boom všetkých zriadení, ktoré budú znamenať ekologizáciu budov,” poznamenal.

Energetická stratégia EÚ znamená podľa neho to, že 18 miliónov budov bude premenených na inteligentné budovy s minimálnou spotrebou energie, pasívne domy a podobne. To bude znamenať tiež stavebné materiály, technologické zriadenia, senzorické systémy, vykurovanie, klimatizácie.

“To tiež znamená, že znížime výdavky spotrebiteľov oproti dnešku o 17 až 20 percent. Kopíruje sa americký systém spred siedmich rokov. Ušetrené peniaze môžu (spotrebitelia) použiť na nákupy, na spotrebu, čo bude sčasti kompenzovať stagnáciu ich príjmov. Ak k tomu priradíme pokles cien vyplývajúci z robotizácie výroby, máme priestor pre nový druh obchodu,” upozornil.

Inteligentné mestá

Druhou strategickou líniou bude podľa Staněka téma smart cities (inteligentné mestá), ktoré by mali zmeniť celú podobu fungovania (spoločnosti) z hľadiska dopravy, energií, parkovania, energetických úspor, emisií, pohybu a hybnosti obyvateľstva a podobne.

“Bude to jeden z najväčších biznisov. Samozrejme, obchod tam môže fungovať ako sprostredkovateľský článok, pretože smart cities znamená nielen inteligentný pohľad verejnej správy, ale aj inteligentné zariadenia každého občana v takejto aglomerácii,” podčiarkol.

Existujú aj iné inteligentné technológie, ako smart health, smart education, smart securities či smart transport. To všetko podľa neho znamená prechod na kombináciu robotiky, umelej inteligencie, senzorických systémov, big data, modelovania reality a modelovania budúcnosti.

Služby voľného času

To podľa neho povedie k vzniku zaujímavej oblasti obchodu s voľným časom.

“Všetky uvedené technologické zmeny, ktoré už v súčasnosti prebiehajú, smerujú k jedinej veci, že potreba práce sa radikálne zníži, a to v obchode, vo výrobe, v službách, vo väčšine činností. Podľa niektorých teórií približne 35 až 70 percent pracovných miest zmizne bez náhrady a 20 percent sa nahradí jednak miestami špecializovanými, vysokoplatenými, ale miestami aj pomocnými, väčšinou na part-time nie na full-time. To ale znamená, že veľká časť ľudí nebude potrebná v úlohe výrobcov. Tí budú mať veľké množstvo voľného času,” podčiarkol.

Množstvo voľného času bude podľa prognostika fundamentálnym bohatstvom budúcej spoločnosti.

“To bude priestor pre obchod, ale nie pre dnešný obchod. Bude to priestor pre špecializované služby, ale nie pre tie dnešné. Bude to priestor pre množstvo individualizovaných ponúk, šitých na mieru zákazníka,” dodal Staněk.