array(0) { } NULL Na COP23 hrajú prím mestá a regióny, Ameriku zastupuje Schwarzenegger – euractiv.sk

Na COP23 hrajú prím mestá a regióny, Ameriku zastupuje Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger a Maroš Šefčovič

Arnold Schwarzenegger a Maroš Šefčovič. FOTO: Twitter MŠ

Prebiehajúca klimatická konferencia OSN v Bonne (COP23) je vhodnou prípravou na klimatický summit “Jedna planéta”, ktorý sa bude konať 12. decembra v Paríži.

Uviedol to pre TASR Maroš Šefčovič, ktorý sa v priebehu uplynulého víkendu zúčastnil na prácach COP23 v dvojrole podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu a spolupredsedu Globálneho konventu primátorov.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/slovenske-automobilky-povazuju-sefcovicov-dopravny-balicek-za-nerealisticky/

Balíček „Čistá mobilita“

Šefčovič, pripomenul, že účastníci COP23 privítali najnovšie kroky Európskej komisie v oblasti čistej mobility. Ak ich odobria európski zákonodarcovia, prejavia sa najviac v mestách.

Komisia navrhla 30-percentné zníženie emisií CO2 u nových osobných a ľahkých úžitkových vozidiel do roku 2030. Balíček „Čistá mobilita“ obsahuje aj podporu nízkoemisných áut a elektromobilov.

Šefčovič ďalej pripomenul nedávnu zhodu Rady EÚ, kde sú zastúpené členské štáty, a Európskeho parlamentu na reforme Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS). Podľa neho ide o silné záväzky pre implementáciu Parížskej dohody o klíme.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/dohodnuta-reforma-emisnych-kvot-nas-znevyhodni-tvrdia-oceliari/

Zapojili sa aj slovenské mestá

Slovenský eurokomisár dodal, že nedeľa bola vyhradená pre spoluprácu miest a regiónov, ktorá je kľúčová v oblasti boja s klimatickými zmenami, lebo v mestách žije vyše 70 percent obyvateľov.

Tam vystupoval ako spolupredseda Globálneho konventu primátorov, ktorý vedie spolu s bývalým newyorským primátorom Michaelom Bloombergom. Pripomenul, že zatiaľ sa im podarilo združiť vyše 7500 miest z celého sveta. Zo Slovenska sú členmi Bratislava, Nitra, Kežmarok či Prešov.

Upozornil, že táto “svetová aliancia” je oceňovaná primátormi a šéfmi regiónov, čo mu v nedeľu potvrdil aj bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, ktorý stojí na čele iniciatívy R20.

Amerika nie je iba Biely dom

R20 združuje regióny, ktoré majú záujem zmeniť sa na ekologicky čistejšie a ktoré chcú s týmto cieľom pomáhať aj iným častiam sveta. Schwarzenegger podľa Šefčoviča ocenil zámery, ktoré chce EÚ v snahe pomôcť Afrike predniesť na decembrovom summite v Paríži.

Ide o nový spôsob ako dostať investície zo súkromného sektora z Európy pre “dobré projekty”, ktoré asi 600 miliónom ľudí v Afrike zaistia prístup k čistej elektrine bez fosílnych palív.

Schwarzenegger tiež upozornil, že EÚ musí z hľadiska komunikácie zmeniť prístup a najmä s dôrazom na dorastajúcu generáciu viac využívať sociálne siete pri prezentácii úsilia v boji proti klimatickým zmenám.

Šefčovič po sérii stretnutí s predstaviteľmi amerického Senátu a Kongresu upozornil, že stále platí to, že “Amerika nie je iba Biely dom,” čo znamená, že veľká časť senátorov, mnoho miest a štátov v rámci USA ako aj americkí podnikatelia, si vážia klimatickú dohodu z Paríža a chcú prispieť k jej implementácii bez ohľadu na postoj prezidenta Donalda Trumpa.

Potenciál je v mestách

Primátori miest v rámci Globálneho konventu primátorov v Bonne predstavili iniciatívu pre spoluprácu miest v meraní emisií po celom svete a v porovnávaní výsledkov. Môžu tak získať nový nástroj pre prilákanie investorov pre projekty ekologického charakteru a čisté technológie.

Konvent sa podľa portálu EurActiv.com zaviazal znížiť svoje emisie CO2 o 1,3 miliardy ton.

“Prvý výsledok merania naznačil obrovský potenciál spolupráce miest a regiónov. Primátori chcú znížiť emisie CO2 vo svojich mestách v takom množstve, ktoré sa vyrovná emisiám Japonska či Brazílie alebo tomu, čo vyprodukuje 260 miliónov áut za jeden rok,” opísal situáciu Šefčovič.

Spresnil, že ide najmä o opatrenia v oblasti dopravy, jej lepšiu organizáciu, elektromobilitu, ekologickejšiu hromadnú dopravu, podporu vyššej energetickej hospodárnosti budov, ale aj opatrenia na recykláciu odpadov či lepšie spracovanie odpadových vôd.

Pomoc pre Afričanov

Konkrétne sľuby položilo na stôl aj združenie známe ako C40, ktoré je súčasťou Globálneho konventu primátorov. Starostovia 25 svetových miest, v ktorých žije 150 miliónov ľudí, sa zaviazali znížiť svoju bilanciu emisií CO2 na nulu do roku 2050, píše portál EurActiv.com.

C40 a nemecká vláda navyše podporuje deväť veľkých afrických miest v príprave zelených plánov.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/nemecky-paradox-uholna-elektraren-stoji-vedla-veternych-turbin/

„Africké mestá zohrávajú vedúcu a rozhodnú úlohu v napĺňaní ambícií Parížskej dohody,“ uviedla podľa portálu EurActiv.com primátorka Paríža a predsedníčka C40 Anne Hidalgová.

Sľuby verzus realita

Jednou z najkontroverznejších tém je podľa portálu EurActiv.com financovanie opatrení pre boj s klimatickými zmenami v rozvojových krajinách.

Krajiny južnej pologule kritizovali priepasť medzi sľubmi a realitou. Na predchádzajúcich klimatických konferenciách sa rozvinuté krajiny sľúbili, že ich ročný príspevok dosiahne do roku 2020 sto miliárd eur. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj doteraz identifikovala konkrétne finančné záväzky vo výške len 43 miliárd eur. A podľa mimovládky Oxfam sa ročne vyzbiera len 15 miliárd eur.

Kto zaplatí za USA?

Zvlášť znepokojené sú práve africké krajiny, ktoré v dôsledku klimatických zmien trpia intenzívnejšími suchami.

„Hovoria nám, aby sme nejedli mäso a nerúbali lesy. Ale to už sa nedá robiť bez kompenzácií,“ povedal podľa portálu EurActiv.com predseda panafrického parlamentu Roger Nkodo Dang.

„Teraz sme prišli a povedali nám, že stále musíme vyjednať podmienky implementácie Parížskej dohody. Ale skutočaná otázka je: Kto zaplatí za Spojené štáty?“ opýtal sa Dang.