Časť baníkov na hornej Nitre si nájde prácu inde, tvrdia miestne firmy

Baníci z Bane Nováky. FOTO: TASR/Alexandra Moštková

O transformácii regiónu hornej Nitry sa na Slovensku diskutuje, jej aktéri sa však nestretávajú na rovnakých fórach.

Okrúhly stôl o budúcnosti uhoľného regiónu zorganizovala primátorka Prievidze a opozičná poslankyňa Katarína Macháčková. Hoci boli pozvaní, nezúčastnili sa jej zástupcovia Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) štátu ani župy. Tí sú členmi pracovnej skupiny o transformácii hornej Nitry, ktorú pravidelne zvoláva Úrad vlády SR. Jej členmi naopak nie sú Macháčková, ani zástupcovia ďalších obcí.

O ich stanoviská sa navyše nezaujíma ani Jaroslav Baška, ktorý ako trenčiansky župan zastupuje hornú Nitru na rokovaniach na Úrade vlády. Baška, ktorý je zároveň poslancom Národnej rady SR za Smer-SD, neprišiel ani na Macháčkovej okrúhly stôl.

Pre primátorku Prievidze je to ďalší dôkaz, že vláda ani vedenie župy v diskusii o budúcnosti regiónu nevnímajú lokálnych aktérov ako partnerov.

Komisia ponúka pomoc

Primátorka Macháčková vníma pozitívne, že transformácia regiónu nezávisí len od štátu, ale aj od Európskej komisie. Tá vyšetruje údajné poskytnutie nelegálnej nepriamej štátnej pomoci pre HBP. Zástupcovia Komisie sú členmi pracovnej skupiny na úrade vlády a prišli aj na diskusiu v Prievidzi.

Lívia Vašáková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pripomenula, že Hornonitriansky región môže pri transformácii čerpať prostriedky z fondov EÚ. Ich rozdeľovanie je však vo veľkej miere v rukách štátu.

Za istých podmienok by sa na tento účel dali získať prostriedky aj z Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii, ktorý Slovensko zatiaľ nevyužíva.

Pomôcť by mohla aj nová Platforma pre uhoľné regióny alebo technická asistencia – expertná pomoc pri reštrukturalizácii.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/brusel-povolil-dotacie-aby-ukoncil-zavislost-na-uhli/

Firmy ľudí z baní zamestnajú

V HBN pracuje 3 948 osôb vrátane 92 kvalifikovaných rumunských baníkov. Podľa HBP je na ťažbu naviazaných až 11 tisíc pracovných miest.

Podľa Petra Kremského z Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) je Hornonitriansky región životaschopný a ak bude uvoľňovanie ťažby postupné, transformáciu zvládne bez problémov. Miera nezamestnanosti v okrese Prievidza je 5,32 percenta  (august 2017), čo je pod slovenským priemerom. Veľkou výhodou je aj tradícia technickej zručnosti a vzdelania.

To potvrdili aj predstavitelia miestnych firiem. Róbert Kičina z potravinárskej spoločnosti Nestlé Slovensko uviedol, že už teraz majú v regióne problém zohnať pracovnú silu. Minulý rok museli zvýšiť mzdy, čo naznačuje, že regiónu sa ekonomicky darí.

Zástupkyniam strojárskej firmy GeWiS Slovakia prekáža, že hoci je zastavenie ťažby neodvratné, musia bojovať s HBP o žiakov duálneho vzdelávania. Podľa nich by bolo lepšie, ak by sa žiaci vzdelávali vo firmách, ktoré pred sebou majú dlhšiu budúcnosť.

Najväčší problém sú cesty

Firmy by zároveň privítali analýzu pracovnej sily, ktorá sa z baní uvoľní. Kvalifikovaných mladších ľudí by nemal byť problém zamestnať. Ostatných je nutné rekvalifikovať pre potreby firiem.

Pre ľudí so zdravotnými problémami alebo nad 50 rokov by mali byť prístupné mikropôžičky na založenie vlastného podnikania, vysoké odstupné a možnosť odchodu do dôchodku. Vyhlásenie útlmového programu by uľahčilo, keby sa baníci prestali obávať o svoju budúcnosť.

Ďalší zamestnanci by si mohli nájsť prácu v Trenčíne alebo Nitre, napríklad v chystanej fabrike Jaguar Land Rover. Na to je však potrebné zlepšiť možnosti dochádzania – sprístupniť železničné spojenie a dať do poriadku cesty.

Práve cesty sú podľa viacerých miestnych politikov prekážkou väčšieho rozvoja regiónu. Budovanie úseku rýchlostnej cesty R2 Pravotice – Dolné Vestenice bolo z obdobia 2017 – 2020 presunuté na rok 2035. Chýba aj obchvat Prievidze.

Polemika o dopadoch na zdravie

Potenciál regiónu je podľa Kremského z PAS nielen v priemysle, ale aj kúpeľníctve, službách a poľnohospodárstve. Rozvoju cestovného ruchu však podľa neho bráni okrem infraštruktúry zdravotno-ekologická situácia regiónu.

Riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliáš tvrdí, že u obyvateľov hornonitrianskeho regiónu existuje o 20 percent vyššia pravdepodobnosť onkologického ochorenia.

HBP však už v minulosti uviedli, že tieto tvrdenia nepotvrdzujú žiadne oficiálne štatistiky a z pohľadu chorobnosti, úmrtí, výskytu nádorových ochorení, ochorení dýchacích ciest, srdcovocievnych ani obličkových chorôb nevykazuje región žiadne mimoriadne odchýlky.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/bojnicke-kupele-sa-v-europarlamente-stazuju-na-bane-tie-hovoria-o-demagogii/

Ekonomické výhody za to nestoja

Poslankyňa Národnej rady SR za SaS Anna Zemanová pripomenula revíziu výdavkov na životné prostredie, za ktorou stoja Inštitút environmentálnej politiky (Ministerstvo životného prostredia SR) a Útvar hodnoty za peniaze (Ministerstvo financií SR).

Postupné utlmenie výroby elektriny z uhlia by podľa nich prinieslo zdravotné benefity vo výške 500 miliónov eur ročne a nižšie výdavky pre odberateľov elektriny o 100 miliónov eur ročne.

Aj starostky blízkych obcí Opatovce nad Nitrou a Zemianske Kostoľany sa zhodli, že ekonomické výhody ťažby a spaľovania uhlia nestoja za dôsledky na životné prostredie a kvalitu života.

Väčšiu transparentnosť nepresadili

Podľa viacerých účastníkov sú dotácie na výrobu elektriny z uhlia nespravodlivé a ak by sa prostriedky investovali do rozvoja regiónu, bolo by to pre všetkých lepšie. .

Kičina z Nestlé Slovensko spochybnil morálnosť dotácii a pripomenul, že dotácie prepočítané na jedno pracovné miesto v baniach a elektrárňach dosahujú trojnásobok priemernej mzdy.

Keďže zástupcovia vlády ani HPB sa stretnutia nezúčastnili, na obvinenia nemal kto reagovať.

Návrh na zmenu zákona, ktorý mal zvýšiť transparentnosť dotácii a ktorý na 19. parlamentnej schôdzi predložili poslanci SaS Karol Galek, Jana Kiššová a Anna Zemanová, sa nedostal ani do druhého čítania.