Rusko predĺži embargo na potraviny

(zdroj: Rebecca Siegel/Flickr)

Počas prebiehajúceho Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra sa viacero ruských politikov vyjadrilo k otázke odvetných sankcií voči Západu.

Niektorí pripúšťajú ich sprísnenie, iní to považujú za nepravdepodobné. Isté je, že sankcie na potraviny budú kopírovať trvanie obmedzení, ktoré zaviedla Európska únia a v stredu sa dohodla na ich predĺžení do konca januára 2016.

„My jednoducho zachováme status quo pre potravinové embargo. […] Ide o symetrické opatrenie a môže byť s istými nuansami predĺžené,“ vyhlásil včera minister hospodárstva Alexej Uľukajev pre domácu agentúru RIA.

Poradca prezidenta Putina Andrej Belousov naopak tvrdí, že Kremeľ zvažuje širokú škálu možností: „Nechcem teraz hovoriť o konkrétnych opatreniach, ktoré by sme mohli prijať. Veľa bude záležať na tom, ako sa zachová Európska únia.“

Potraviny z EÚ, zo Spojených štátov či z Kanady sa prestali do Ruska dovážať v auguste minulého roka. Prezidentský výnos, ktorý zamedzil import mäsa, syrov, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny mal pôvodne platiť jeden rok. Objavili sa však už náznaky, že Moskva povolí vývoz aspoň niektorým, menej kritickým európskym krajinám. [EurActiv.sk, 3. 3. 2015]

Ruská vláda v súčasnosti hľadá spôsoby, ako z tohto opatrenia odstrániť aj posledné diery. Zvažuje preto embargo na bezlaktózové mliečne výrobky, ktoré slúžili ako zásterka na dovoz syrov. Dokazuje to vyše nárast vyše 100 % v priebehu niekoľkých mesiacov.