Rada sa nedohodla na ďalšom využívaní glyfosátu, Slovensko bolo za

glyfosát

ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/Pavol Zachar

Členské krajiny Európskej únie sa ani vo štvrtok nedohodli na predĺžení licencie pre herbicíd glyfosát.

Slovensko bolo v skupine 14 krajín podporujúcich návrh Európskej komisie obnoviť licenciu na glyfosát na ďalších päť rokov, deväť krajín bolo proti a ďalších päť sa zdržalo.

Väčšina sa nenašla

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov by sa ďalšie zasadnutie Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá malo konať ešte do konca tohto mesiaca a bude to pravdepodobne posledná príležitosť dosiahnuť dohodu pre predĺženie licencie pre glyfosát. Platnosť doterajšej licencie vyprší 15. decembra.

Komisia navrhla skrátenie licenčného obdobia z desať na päť rokov, ale členské štáty ani vo štvrtok nedosiahli potrebnú kvalifikovanú väčšinu pre tento návrh exekutívy EÚ.

“Je to dobrá správa pre naše zdravie a životné prostredie,” uviedla luxemburská ministerka pre životné prostredie Carole Dieschbourgová na svojom účte na Twitteri. Proti obnoveniu a predĺženiu licencie pre glyfosát hlasovali Belgicko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta, Rakúsko a Taliansko. Päť krajín sa zdržalo: Bulharsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko a Rumunsko.

Rozhodne Parlament

Za ďalšie používanie herbicídu, ktorý podľa stanoviska Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže mať karcinogénne účinky, boli Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko.

Európsky parlament v októbri prijal nezáväznú rezolúciu požadujúcu úplný zákaz používania glyfosátu do konca roku 2022.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/europoslanci-chcu-zakaz-glyfosatu-od-2020/

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu 8. novembra uviedol, že ak sa členské krajiny EÚ v tejto otázke nedohodnú, exekutíva poslúchne stanovisko Parlamentu, ktoré je “hlasom občanov”, čo znamená predĺženie licencie pre glyfosát na maximum päť rokov, do konca roku 2022.