Europol zhabal nebezpečné pesticídy, ktoré prenikli aj do východnej časti Únie

pesticídy

ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/AP/Heng Sinith

Okolo 122 ton falošných a extrémne nebezpečných pesticídov sa podarilo zhabať európskym policajným silám v rámci rozsiahlej operácie uskutočnenej v niekoľkých európskych krajinách.

Oznámil to vo štvrtok 6. júla Europol.

Ku kontaminácii mohlo dôjsť

Európsky policajný úrad zároveň vydal varovanie, že nie je vylúčené, že nebezpečné látky už kontaminovali potraviny a životné prostredie.

Europol v správe pre médiá zároveň zdôraznil, že množstvo zhabanej látky bolo dostatočné na to, aby pokrylo plochu dvakrát väčšiu, ako je územia Luxemburska.

Pôvod zhabaných pesticídov je v Číne a do Európy sa dostali najmä prostredníctvom internetového obchodu.

Podľa správy Europolu niektoré zo zhabaných látok, ponúkaných predajcami ako vysoko účinné pesticídy, sú v EÚ zakázané pre ich karcinogénne vlastnosti.

Zničené kultúry vo východnej Európe

“Poľnohospodári často nemajú ani najmenšie tušenie čo kupujú, a kupujú ich, pretože sú lacnejšie,” vysvetlil situáciu expert Europolu Chris Vansteenkiste.

Podľa jeho slov nebezpečné chemikálie už zapríčinili zničenie celých poľnohospodárskych kultúr v krajinách východnej Európy.

Spoločná policajná operácia trvala desať dní a viedla k prehľadaniu 940 dopravných kontajnerov v 16 krajinách.

Operácia bola koordinovaná Europolom a Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), s podporou niekoľkých medzinárodných firiem a organizácií.