array(0) { } NULL Z univerzitného výskumu do podnikania v energetike – euractiv.sk

Z univerzitného výskumu do podnikania v energetike

Taras Koturbash. FOTO: KTH/Håkan Lindgren

Švéd Taras Koturbash je spoluzakladateľom spoločnosti GasQal, ktorá ponúka lacnejší a vysoko prispôsobiteľný spôsob merania kvality plynu. Spoločnosť založil ako 27-ročný, počas doktorandského štúdia na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme.

Rozhovor prebehol na konferencii TBB 2017, ktorú organizovala spoločnosť InnoEnergy.

Pochádzate z akademického prostredia, ako ste sa dostali k podnikaniu?

Tam som začínal. Nápad založiť GasQal som dostal popri výskumnej práci. Už vtedy som tušil, že môj výskum má komerčný potenciál. Nemôžem však povedať, že by od začiatku bolo mojím cieľom výskum speňažiť. Roky práce však ukázali, že by sa to dalo.

Potom som začal hľadať podporu. Dostať sa do InnoEnergy chvíľu trvalo, ale nakoniec ma podporili cez Innovation Project a potom sme sa stali spoločnosťou.

(pozn red.: InnoEnergy je inovačná platforma, ktorá podporuje a investuje do inovácií v každej fáze ich vývoja – od vzniku ideí až po vstup na trh. Snaží sa spájať inovátorov a výskumníkov s priemyslom, podnikateľov s trhmi a absolventov škôl s firmami. Na Slovensku ju zastupuje spoločnosť Neulogy.)

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/pomaha-zacinajucim-firmam-v-energetike-ani-dobry-produkt-sa-nepredava-sam/

Viedla vás škola k tomu, aby ste sa zapojili do podnikania?

Nie, bola to moja iniciatíva. Nemôžem povedať, že by ma škola nejako podporila. Na univerzite máme určité služby, ktoré škola môže študentom poskytnúť, aby im pomohla napríklad s prilákaním investorov. Ale ide o veľmi všeobecné služby. Využil som ich, ale nemám pocit, že by to pomohlo.

Kto vás teda podporil?

Spoločnosť InnoEnergy. Tá spolupracuje so školou, takže vlastne áno, dá sa povedať, že aj škola mi pomohla, ale rád by som medzi tými dvoma rozlišoval. V InnoEnergy mi pomohli veľmi, v škole trochu.

Najskôr som absolvoval program spoločnosti pre študentov. Ide o doplnkový program k doktorandskému štúdiu. To bola skutočná podpora, pretože som sa tam mohol stretnúť s ľuďmi z odvetvia a preskúmať rôzne formy financovania. Potom mi pomohli stať sa samostatnou spoločnosťou.

Európska komisia navrhuje po roku 2020 postupne ukončiť využívanie biopalív prvej generácie, teda aj bioplynu. Ako by to ovplyvnilo váš biznis?

Keďže náš biznis je službou pre dodávateľov akéhokoľvek plynu, nielen bioplynu, vlastne nám to nevadí. Skôr naopak, čím viac regulácií, tým viac je potrebné meranie a to je to, čo robíme. Takže sem s reguláciami.

 

Článok bol realizovaný v rámci projektu Politické fórum pre vzdelávanie a podnikanie: Inteligentnejšia vzdelávacia politika.