Víťazstvo Trumpa šokovalo trhy. Čo bude s TTIP?

maklér Trump burza

Maklér na burze v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, zdroj: TASR

„Na trhu je veľa paniky. Výsledok volieb určite nezodpovedá očakávaniam,“ povedal pre agentúru Reuters analytik Juan Carlos Alderete z finančnej skupiny Banorte IXE.

Akcie na ázijských burzách cez noc výrazne prepadli. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei klesol o 5,4 %, čo je najvýraznejší pokles od júnového hlasovania za brexit.

Markantný prepad zaznamenali na začiatku dnešného obchodovania aj európske trhy. Nemecký index DAX padol spolu s talianskym FTSE MIB po otvorení burzy o takmer 4 %, postupne sa však spamätávajú.

V Spojených štátoch sa po oznámení výsledkov očakával najväčší prepad cien akcií v histórii. Predpokladaná strata indexu Dow Jones dosiahla až 5 %. Aj tento odhad sa však upravil a momentálne sa očakáva strata asi 2 % hodnoty akcií.

Peso na dne

Neistota na trhoch po výsledku volieb oslabuje aj svetové meny.

Mexické peso sa cez noc prepadlo o viac než 13 % na svoje historické minimum. Víťazstvo republikánskeho kandidáta vážne ohrozuje vzťahy Mexika a USA, najmä po vyhláseniach Trumpa ohľadom migrácie a obchodných vzťahov s Mexikom.

Klesol aj dolár. Voči euru stratil približne 2 % a voči jenu takmer 4 %. Kurzy sa však po prvotnom šoku taktiež postupne spamätávajú.

ECB je pokojná

Európska centrálna banka musí byť pokojnejšia ako trhy, vyhlásil dnes člen jej predstavenstva Peter Praet.

Praet na otázky novinárov pred svojím prejavom o menovej politike ECB a bankovom systéme eurozóny povedal, že je ešte skoro na reakcie na víťazstvo Trumpa.

Pripomenul, že centrálna banka zvyčajne sleduje situáciu na trhoch niekoľko dní, preto aj teraz je potrebné byť trpezlivý a počkať, ako sa situácia vyvinie. Komunikácia o menovej politike ECB sa v dôsledku amerických volieb nezmení: “Musíme byť pokojní, pokojnejší ako trhy,” povedal.

Je TTIP mŕtve?

Výsledok prezidentských volieb bude mať dopad aj na obchodnú politiku USA. „Víťazstvo Trumpa a následná izolácia a protekcionizmus USA nie je dobrá správa pre obchod ani hospodársky rast,“ povedal pre Reuters Ronny Claeys z bruselského KBC Asset Management.

Trump minulý týždeň potvrdil, že ako prezident nepodpíše Trans-pacifickú obchodnú zmluvu (TPP), o ktorej USA rokovala s ďalšími jedenástimi krajinami z oblasti Tichomoria.

Podobný osud môže čakať aj obchodnú zmluvu s EÚ – Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP).

liste novozvolenému prezidentovi preto predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker spolu s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom vyzývajú na pokračovanie rokovaní o TTIP. „Mali by sme vynaložiť všetko úsilie, aby sme zabezpečili, že väzby, ktoré nás spájajú zostanú silné a odolné,“ píšu.