Van Rompuy chce júnový summit koncentrovať na nezamestnanosť mladých

Ako lídrom pripomenul stanovili si štyri kľúčové oblasti, ktoré majú odomknúť cestu k obnove. „Prvou je zachovanie finančnej stability, kde sme na správnej ceste. Druhou je zvýšenie odolnosti našich ekonomík a to prostredníctvom zdravých verejných financií a posilnenia konkurencieschopnosti. Tu už začíname vidieť prvé výsledky,“ konštatuje Van Rompuy.

Treťou stanovenou oblasťou je posilnenie hospodárskej a menovej únie a najmä dokončenie projektu bankovej únie. Štvrtým okruhom je boj s nezamestnanosťou a podpora rastu. „V júni by som chcel boj proti nezamestnanosti umiestniť vysoko v našej agende,“ upozorňuje lídrov. Osobitný dôraz chce klásť na nezamestnanosť mladých. Tá sa stala jednou z najpálčivejších otázok väčšiny členských štátov.

V Španielsku a Grécku sa pohybuje tesne pod úrovňou 50 %. Na Slovensku okolo 36 %. „Na júnovej Európskej rade bude príležitosť mobilizovať snahy na všetkých úrovniach okolo jedného spoločného cieľa – dostať motivovaných mladých ľudí späť do práce alebo do vzdelávacieho procesu,“ vysvetlil.

„Musíme im dať garanciu, že budú mať tréning, vzdelávanie alebo zamestnanie v priebehu štyroch mesiacov od odchodu zo školy,“ dodal.

Narážal pritom na tzv. záruku pre mladých, na ktorej sa začiatkom roka dohodli ministri. Má zaručiť, že mladí neostanú bez práce viac ako štyri mesiace. Musia dostať kvalitnú pracovnú ponuku, možnosť pre ďalšie vzdelávanie alebo stáž.

Ide o súčasť 6-miliardovej Iniciatívy pre zamestnanosť mladých. Je určená pre regióny, kde nezamestnanosť mladých presahuje 20 %. V prípade Slovenska ide o všetky okrem Bratislavy.

Odborníci upozorňujú, že ak sa problém nebude riešiť vzniknú stratené generácie nezamestnaných ľudí a ich detí. Van Rompuy vyzval k vykonaniu prípravných krokov, aby schémy na pomoc mladým boli plne funkčné do januára budúceho roka.

Stály predseda Európskej rady tiež upozornil, že medzi štátmi panujú významné rozdiely v miere nezamestnanosti a preto by zásadnú rolu malo hrať vymieňanie osvedčených postupov.

Nemecko, ktoré je úspešné v riešení nezamestnanosti, minulý týždeň vyslovilo obavy z pomalej reakcie a ponúklo bilaterálne dohody pri riešení problému. V Berlíne preto budú 3. júla rokovania pokračovať nad rámec summitu Európskej rady.