Únia udelila Google rekordnú pokutu

FOTO: TASR/AP

Komisia tvrdí, že vyhľadávač Google poskytoval nezákonnú výhodu svojej vlastnej službe porovnávania cien s názvom Google Product a zároveň spôsobil, že konkurenčné služby porovnávania cien mali v jej výsledkoch vyhľadávania cielene nižšie umiestnenie.

Spoločnosť Google v reakcii na oznámenie uviedla, že rozhodnutie exekutívy Európskej únie pozorne preskúma a zváži možnosti na odvolanie sa proti nemu.

Protimonopolné pravidlá

Postup spoločnosti Google podľa exekutívy EÚ potláčal hospodársku súťaž na trhoch porovnávania cien založenú na kvalite výrobkov tak, že poskytoval nezákonnú výhodu svojej vlastnej službe porovnávania cien s názvom Google Product. V dôsledku toho prišli európski spotrebitelia o možnosť skutočnej slobodnej voľby.

Spoločnosť Google má teraz 90 dní na to, aby tieto praktiky ukončila a aby sa zdržala akéhokoľvek opatrenia, ktoré by malo rovnaký alebo podobný cieľ, alebo účinok.

V opačnom prípade bude musieť uhradiť penále až do výšky 5 percent priemerného denného celosvetového obratu spoločnosti Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/europska-digitalna-spolocnost-ako-vyzera-dnes/

Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová pred novinármi zdôraznila, že spoločnosť Google vyvinula mnoho inovatívnych produktov a služieb, ktoré zmenili naše životy, avšak v rámci stratégie, ktorú spoločnosť uplatňovala na služby porovnávania cien, nešlo len o pritiahnutie zákazníkov.

„Spoločnosť Google namiesto toho zneužívala svoje dominantné postavenie na trhu v oblasti vyhľadávačov tým, že vo svojich výsledkoch vyhľadávania zabezpečovala vyššie umiestnenie svojej vlastnej službe porovnávania cien a nižšie umiestnenie službám svojich konkurentov,“ zdôraznila Vestagerová.

Podľa protimonopolných pravidiel EÚ je podobné konanie nezákonné.

Neutrálne namiesto uprednostňovania

„Pri všetkej úcte, nesúhlasíme so závermi, ktoré dnes Európska komisia predstavila. Rozhodnutie Komisie podrobne preskúmame, zvážime odvolanie a tešíme sa, keď budeme v tomto prípade môcť prezentovať naše argumenty,” odkázal podpredseda a generálny právny poradca Google Kent Walker.

Čítajte aj: Európsky prehľad výsledkov inovácie 2017: Slovensko “mierne“ inovačné

Postoj EK voči spoločnosti Google však privítalo Európske združenie na ochranu spotrebiteľov (BEUC), ktoré v tejto kauze vystupuje ako sťažujúca sa strana. V priebehu vyšetrovania BEUC upozornila, že spotrebitelia očakávajú, že spoločnosť Google bude vykazovať neutrálne výsledky namiesto uprednostňovania svojich vyhľadávacích služieb, ktoré predstavujú výhodu pre vlastnú firmu.

Generálna riaditeľka BEUC Monique Goyensová považuje udelenie vysokej pokuty pre Google za moment, ktorý zmení pravidlá hry.

Pokuta vo výške 2.424.495.000 eur, ktorú eurokomisia udelila, bola vypočítaná na základe výšky príjmov, ktoré spoločnosť Google získala zo svojej služby porovnávania cien v 31 krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru.