TTIP a CETA: Ministri podporili obchodné zmluvy

Ministri obchodu, zdroj: TASR

Na neformálnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v oblasti obchodnej politiky (FAC) sa ministri venovali najmä transatlantickým obchodným zmluvám.

Reč bola aj o modernizácii systému nástrojov na ochranu obchodu v súvislosti s plánovaným udelením štatútu trhovej ekonomiky Číne.

Rokovania o TTIP pokračujú

„Z diskusie ministrov o stave rokovaní vyplynulo, že ukončenie rokovaní s americkou stranou do konca tohto roka je nereálne,” vyhlásil na tlačovej konferencii slovenský minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý zasadnutiu predsedal.

Rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) však budú pokračovať.

„V niektorých oblastiach sme výrazne pokročili, v niektorých menej, no pokračovať vo vyjednávaniach dáva aj naďalej zmysel,” potvrdila eurokomisárka pre obchod Cecila Malmströmová, ktorá vedie obchodné rokovania za EÚ.

Návrh na definitívne zastavenie rokovaní, ktorý avizoval francúzsky minister pre zahraničný obchod Matthias Fekl, teda neprešiel.

Kvalita dôležitejšia ako rýchlosť

Ďalšie, v poradí už 15. kolo rokovaní sa uskutoční 3. až 7. októbra v New Yorku.

Po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch sa však ráta s niekoľkomesačnou prestávkou vo vyjednávaniach, kým sa v Bielom dome nesformuje nová administratíva.

„Dohoda TTIP, ako každá iná, musí byť vyvážená a výhodná pre EÚ. Kvalita je v tomto prípade dôležitejšia ako rýchlosť,” vysvetlil minister Žiga.

Čítajte aj: Lange: Dajme TTIP do chladničky

CETA pripravená na podpis

Komplexná hospodárska a obchodná zmluva (CETA) s Kanadou by mala byť pripravená na podpis už na summite EÚ-Kanada 27. októbra.

„Ak by sme sa nedokázali dohodnúť s Kanadou, tak neviem s akou krajinou by sa mala Európa dohodnúť. Kanada je nám blízka nielen kultúrne, ale aj inými hodnotami. Nevidím teda dôvod, prečo by CETA nemala byť finalizovaná do konca októbra tohto roka,” vyhlásil Žiga.

Dohoda však aj napriek silnej politickej podpore obsahuje niekoľko kontroverzných oblastí. Ide napríklad o nový Investičný súdny systém, verejné služby či environmentálne štandardy.

„Dohodli sme sa preto, že Európska komisia spolu s Kanadou pripraví spoločnú deklaráciu, ktorá sporné miesta vysvetlí,“ oznámil slovenský minister.

Predbežné uplatnenie ešte tento rok? 

Za EÚ dohodu schvália ministri pravdepodobne už na mimoriadnom zasadnutí Rady v Luxemburgu 18. októbra.

Dovtedy je ešte potrebné vyriešiť otázku tzv. predbežného uplatňovania, upozornil Žiga.

Niektoré časti CETA, ako napríklad zrušenie ciel, môže EÚ začať uplatňovať ešte predtým, ako dohodu ratifikujú všeky členské štáty. Potrebný je na to okrem očakávaného októbrového podpisu Kanady a EÚ aj súhlas Európskeho parlamentu. Ten má o zmluve hlasovať v decembri, alebo začiatkom budúceho roka.

Časti dohody, ktoré zasahujú do právomocí štátov, ako napríklad Investičný súdny systém, začnú platiť pravdepodobne až po súhlase všetkých členských krajín.

Ochrana obchodu (pred Čínou)

Ministri sa v Bratislave venovali aj otázke udelenia štatútu trhovej ekonomiky Číne Svetovou obchodnou organizácou.

Diskutovali o novom systéme nástrojov na ochranu obchodu (Trade Defence Instruments – TDI), ktorý by mal lepšie chrániť európsky trh pred dumpingovými cenami. Problém predstavujú najmä nízke ceny čínskej ocele.

Očakáva sa, že Komisia predstaví nový systém TDI ešte pred 11. decembrom, kedy Čína získa štatút trhovej ekonomiky.