array(0) { } NULL Trump pochoval TPP. Čo bude s ostatnými obchodnými zmluvami? – euractiv.sk

Trump pochoval TPP. Čo bude s ostatnými obchodnými zmluvami?

Trump

Donald Trump úraduje, zdroj: TASR

USA odstupuje od zmluvy o Transpacifickom partnerstve (TPP). Donald Trump to včera potvrdil jedným zo svojich prvých exekutívnych príkazov v Bielom dome.

Zároveň tak splnil svoj predvolebný sľub, že nepodpíše žiadnu obchodnú dohodu, ktorá by podľa neho mohla ohroziť pracovné miesta Američanov.

Čo to znamená pre rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) s EÚ zatiaľ jasné nie je.

„America first“

„Je to veľká vec pre amerických pracovníkov,“ vyhlásil Trump po podpise príkazu na odstúpenie od obchodnej dohody TPP s jedenástimi tichomorskými krajinami, ktorú vláda Baracka Obamu uzavrela minulý rok. Kongres však zmluvu doteraz neratifikoval.

Súčasťou TPP je Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Čile, Peru, Brunej, Singapur, Malajzia a Vietnam.

Ešte počas predvolebnej kampane Trump TPP ostro kritizoval, označil ho za „potenciálnu katastrofu“ či „znásilnenie“ Spojených štátov. Zároveň však sľúbil, že s týmito krajinami podpíše „spravodlivé, bilaterálne obchodné dohody, ktoré prinavrátia Amerike pracovné miesta“.

TPP 12 mínus jeden, plus Čína

TPP však možno bude pokračovať aj bez USA. Plány na záchranu multilaterálneho obchodného partnerstva už oznámila Austrália aj Nový Zéland.

Austrálsky minister pre obchod Steve Ciobo o tejto možnosti diskutoval už minulý týždeň v Davose na Svetovom ekonomickom fóre.  „Rozprával som sa so zástupcami z Kanady, Mexika, Japonska, Nového Zélandu, Singapuru aj Malajzie. Viem aj o rozhovoroch s Čile a Peru. Je tu očividný záujem pozrieť sa na to, či môže TTP 12 mínus jeden fungovať,“ povedal v pondelok austrálskej televízií ABC.

Pridať by sa podľa neho mohli aj ďalšie krajiny. „Možný záujem už vyjadrila Indonézia a je tu priestor aj pre Čínu,“ vyhlásil Ciobo.

Potenciálne zapojenie Číny do TPP dnes spomenul aj austrálsky premiér Malcolm Turnbull. „Odchod USA je pre TPP bezpochyby veľkou stratou. My sa však odísť nechystáme a existuje aj potenciál pre vstup Číny,“ povedal novinárom v Canberre.

Jedným z pôvodných cieľov TPP pritom bolo vytvoriť Číne protiváhu v pacifickom regióne.

CETA napreduje

Kanada vidí budúcnosť TPP o čosi menej optimisticky. „Zmluva nemôže vojsť do platnosti bez Spojených štátov,“ povedal hovorca ministerky zahraničných vecí Crystie Freelandovej. Ottawa sa preto v súčasnosti sústredí najmä na dokončenie procesu ratifikácie obchodnej zmluvy CETA s EÚ.

Komplexná hospodárska a obchodná dohoda dnes prekonala dôležitú prekážku, keď ju schválil výbor Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod. Posunul ju tak na hlasovanie plenárnemu zasadnutiu parlamentu, ktoré sa uskutoční na budúci mesiac.

Ak ju poslanci schvália, zmluva začne predbežne platiť. Pôjde najmä o zrušenie väčšiny ciel pri obchodovaní medzi Kanadou a EÚ. V plnej miere začne CETA platiť až keď ju ratifikujú všetky členské štáty.

Koniec nádejí pre TTIP?

Európska únia v súčasnosti čaká aj na rozhodnutie amerického prezidenta o pokračovaní rokovaní o TTIP.

Eurokomisárka Cecilia Malmströmová spolu s bývalým zástupcom americkej vlády zodpovedným za obchod Michaelom Fromanom minulý týždeň vydali hodnotiacu správu, v ktorej spoločne vyzývajú na dokončenie týchto rokovaní.

Čítajte aj: Spoločný odkaz Trumpovi: Dokončiť TTIP dáva zmysel

Trumpov príkaz odstúpiť od TPP však pre EÚ nie je dobrý signál. „Máme dôležitého priateľa a spojenca, ktorý, ako sa zdá, čiastočne opúšťa medzinárodnú scénu, podporuje menej obchodu a viac protekcionizmu,“ vyhlásila Malmströmová.

Jasný verdikt Trumpa ohľadom obchodných rokovaní s EÚ však zatiaľ nepadol.