Spoločný odkaz Trumpovi: Dokončiť TTIP dáva zmysel

Froman Malmstrom

Michael Froman a Cecilia Malmströmová, zdroj: Európska komisia

Do inaugurácie Donalda Trumpa ostáva pár dní. Odchádzajúca Obamova administratíva sa spolu s Európskou komisiou na poslednú chvíľu snažia ukázať, prečo by rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) mali pokračovať.

Napriek „značnému pokroku“ čaká vyjednávačov ešte veľa práce

Správa, ktorú včera spoločne vydali komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a zástupca americkej vlády zodpovedný za obchod Michael Froman, hodnotí pokrok dosiahnutý počas viac než tri a pol roka trvajúcich rokovaní.

„Ako ukazuje toto zhrnutie, dosiahli sme značný a hmatateľný pokrok,“ vyhlásila Malmströmová. Vyjednávania podľa nej pokročili najmä v oblasti rušenia ciel, zjednodušenia technických predpisov, ako aj pri nastavení globálnych pravidiel obchodovania.

V správe sú však označené aj oblasti, v ktorých sú pozície oboch strán stále rozdielne. Ide napríklad o prístup na trh s verejným obstarávaním, zemepisné označenia pôvodu na produktoch, či systém riešenia investičných sporov.

Čítajte aj: Lange: Dajme TTIP do chladničky

Kontroverzná zmluva

„EÚ doteraz urobila všetko, čo je v jej silách, aby dosiahla vyváženú, ambicióznu a vysokoštandardnú dohodu o TTIP s jasnými prínosmi pre občanov, miestne komunity a podniky,“ povedala eurokomisárka.

Reaguje tak aj na kritiku zo strany rôznych mimovládnych organizácií, združení na ochranu spotrebiteľov a environmentálnych skupín, podľa ktorých by transatlantická dohoda viedla k zníženiu európskych štandardov.

Ďalším bodom kritiky, aj zo strany mnohých európskych politikov je, že rokovania nie sú dostatočne transparentné a že v nich má navrch americká strana.

Čítajte aj: TTIP: Európskym lídrom dochádza trpezlivosť

Trumpov tím ešte „nevie“

Vyjednávania mali obe strany pôvodne dokončiť ešte počas minulého roka, resp. do konca pôsobenia Baracka Obamu v Bielom dome. Pomalší postup znamená, že si za rokovací stôl na americkej strane teraz sadne obchodný zástupca Trumpovej vlády.

Budúci prezident pritom počas kampane opakovane útočil na medzinárodné obchodné dohody, ktoré podľa neho pripravujú obyvateľov USA o pracovné miesta. Kritický bol najmä voči dohode o Transpacifickom partnerstve (TPP), o ktorej povedal, že ju „určite nepodpíše“.

Jeho názor na pokračovanie rokovaní o TTIP však jasný nie je. Jeden z Trumpových poradcov Anthony Scaramucci včera pre portál POLITICO povedal, že budúci prezident „chce mať s EÚ skvelý vzťah“. Na otázku, čo to bude znamenať pre TTIP odpovedal, že „nevie“.

Malmströmová sa teší na spoluprácu

„S politickou vôľou uprednostniť dlhodobý prínos pre hospodárstvo a naše širšie vzťahy môžu Spojené štáty spolu s EÚ dosiahnuť to, čo sme si stanovili v roku 2013,“ píše Malmströmová s Fromanom v akomsi odkaze pre nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Dôvody, kvôli ktorým rokovania začali, sú podľa nich „čoraz silnejšie“. TTIP ponúka príležitosť upevniť a zlepšiť partnerstvo medzi USA a Európskou úniou v čase rastúcej globalizácie, zdôrazňujú.

„Teším sa na rokovania s novou administratívou USA o budúcnosti transatlantických obchodných vzťahov,“ uzavrela komisárka.