Slovenské predsedníctvo preberá iniciatívu v otázke zdieľanej ekonomiky

Bienkowska Ziga

Elżbieta Bieńkowská a Peter Žiga, zdroj: Rada EÚ

Rada EÚ pre konkurencieschopnosť, pod vedením slovenského ministra hospodárstva Petra Žigu, včera po prvý krát diskutovala o tzv. kolaboratívnej ekonomike.

„V Európe to začína byť vážna téma,“ vyhlásil minister Žiga na spoločnej tlačovej konferencii s eurokomisárkou pre vnútorný trh a priemysel Elżbietou Bieńkowskou.

Členské štáty sa podľa neho musia dohodnúť na spoločných pravidlách pre tento spôsob podnikania čím skôr, aby „nezaspali dobu“.

O čo ide?

Doteraz sa tejto téme venovala najmä Európska komisia. V júni vydala oznámenie, v ktorom, okrem usmernení, predstavila aj definíciu kolaboratívneho hospodárstva.

Ide o obchodný model, ktorý využíva platformy pre dočasné zdieľanie tovarov a služieb, ktoré sú poskytované najmä súkromnými osobami. Kolaboratívna ekonomika tak prináša spotrebiteľom väčší výber a nižšie ceny.

Ako klasický príklad sa spomína alternatíva taxislužieb Uber či prenajímanie ubytovania prostredníctvom Airbnb.

Čítajte aj: Zakazovanie zdieľanej ekonomiky má byť len krajným riešením

Príležitosť, nie hrozba

„Rozvoj nových podnikateľských modelov musíme vnímať ako príležitosť, nie hrozbu,“ zdôraznila komisárka Bieńkowská.

Hrubý príjem zo zdieľanej ekonomiky dosiahol v Európe v roku 2015 28 miliárd €. Podľa niektorých odhadov by v budúcnosti mohol do hospodárstva EÚ priniesť viac ako 500 miliárd €.

Minulý rok podľa prieskumu Eurobarometer využilo služby v rámci kolaboratívneho hospodárstva 17 % občanov Únie.

Rovnaké pravidlá

„Diskusia ukázala, že je tu veľká snaha podporiť túto časť hospodárstva. Nemôže však fungovať v právnom vákuu,“ povedal Žiga.

Nový právny rámec pre kolaboratívnu ekonomiku musí podľa neho nastaviť pravidlá v oblasti sociálnych a dňových odvodov a tak zaistiť rovnaké pravidlá pre všetkých.

Klasické podnikateľské modely nemôžu byť voči novým v nevýhode, upozornila Bieńkowská. „Je na spotrebiteľoch, aby si vybrali, nie na regulátoroch,“ zdôraznila.

Diskusia bude pokračovať

V súčasnosti sú regulácie v oblasti kolaboratívnej ekonomiky v jednotlivých členských štátoch aj na miestnej úrovni rozdielne. Napríklad v Berlíne je služba Airbnb zakázaná.

„Pohľady na schválenie tohto podnikania sú rôzne,“ priznáva minister Žiga, „v rámci jednotného trhu však potrebujeme jednotný názor“.

Slovenské predsedníctvo preto organizuje konferenciu, kde majú diskusie o spoločnom regulačnom rámci pre zdieľanú ekonomiku pokračovať. Konať sa bude 15. novembra.