Bukurešť sa chce zapojiť do sociálnej aj obrannej únie

Klaus Iohannis Emmanuel Macron

Klaus Iohannis (vľavo) a Emmanuel Macron. FOTO: TASR/AP/Andreea Alexandru

„Sociálna Európa je Európou kohézie, v ktorej je sociálny pokrok všetkých členských štátov prioritným cieľom. Rumunsko významne podporí projekt obrannej únie, na ktorej sa chceme podieľať od začiatku,“ vyhlásil prezident Klaus Iohannis vo štvrtok 24. augusta na spoločnej tlačovej konferencii s Emmanuelom Macronom v Bukurešti.

Tam pricestoval francúzsky prezident zo Salzburgu, kde o sociálnej a fiškálnej harmonizácii hovoril s premiérmi Rakúska, Slovenska a Česka.

Aj so svojím rumunským kolegom hovoril Macron o budovaní sociálnej únie. Francúzsko a Rumunsko chcú tiež posilniť obrannú spoluprácu. Predstavitelia zbrojárskych firiem Airbus Helicopters a IAR podpísali na okraj schôdzky rámcovú dohodu.

Vysielanie pracovníkov

Prvoradým cieľom „východoeurópskeho turné“ francúzskeho prezidenta je nájsť kompromis na revízii smernice o vyslaných pracovníkoch. Iohannis ani Macron ho však v Bukurešti nepotvrdili.

Smernicu treba podľa rumunského prezidenta zlepšiť. Za legitímne považuje obavy Francúzov z „práce načierno“ aj požiadavky Rumunov „môcť pracovať vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku“.

Francúzsky prezident vyjadril v Bukurešti presvedčenie, že dohoda na úprave smernice bude do konca roka. Zopakoval priority Francúzska, ktoré už odzneli v Salzburgu.

Polemika o kamionistoch

Macron vyjadril názor, že rumunskí prepravcovia zle interpretovali jeho iniciatívu, keď ho vnímali ako krok namierený proti ich záujmom.

Potvrdil, že nová smernica o vyslaných pracovníkoch bude pokrývať aj kamionistov, teda tých, ktorí sú ako šoféri zamestnaní napríklad v Rumunsku a cestujú cez viaceré štáty.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/komisia-zjednocuje-pravidla-pre-kamiony-maju-byt-jednoduchsie-tvrdi-prepravca/

Zneužívaniu rumunských kamionistov firmami so sídlom vo Francúzsku má podľa Macrona zabrániť nová smernica o nákladnej doprave.

Neudržateľný model

Niektorí politici a časť podnikateľských kruhov zneužívajú štrukturálne fondy, ktoré slúžia na zbližovanie životných úrovní v bohatších a chudobnejších členských štátoch, tvrdí francúzsky prezident.

„Povedia si: Budeme čerpať štrukturálne fondy a vyvinieme model založený na daňovom a sociálnom dumpingu. Budeme udržovať nízku cenu práce, ale nebudeme konvergovať. Vybuchne to. Nenastane frexit, Európska únia sa rozpadne.“

Podľa Macrona totiž takýto prístup nebude akceptovať verejná mienka v krajinách s vysokými mzdami.

Vstup do Schengenu

Iohannis na tlačovke pripomenul, že cieľom Bukurešti je vstup do schengenského priestoru.

Macron je po „otvorený“ integrácii Rumunska do európskej zóny bez hraničných kontrol. „Dlžím vám však úprimnosť: Schengen nefunguje a jeho členovia sa z toho nemôžu tešiť.“

V Európskej únii treba podľa francúzskeho prezidenta opätovne zvážiť všetky predpisy týkajúce sa kontroly štátnych hraníc, práva na azyl a prijatia prisťahovalcov a do rokovaní o nich treba zapojiť aj Rumunsko, ktoré by sa malo pričleniť už k zreformovanému systému.