Nemecko zavádza rodové kvóty do firiem

Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Bandic

Dohoda v nemeckej vládnej koalícii znamená, že od roku 2016 sa stane povinným, aby miesta v dozorných radách boli aspoň z 30 % obsadené ženami. Opatrenie sa bude vzťahovať na približne stovku firiem, ktoré sú verejne obchodované na burze a v dozorných radách majú zastúpenie aj zamestnanci.

Viac než 3 a pol tisíca malých a stredných podnikov sa bude môcť o rodovom zastúpení vo vedení rozhodovať podľa svojho uváženia.

Konečné politické rozhodnutie uzatvára dlhé mesiace koaličného sporu a roky diskusie na túto tému. Koaliční partneri stredo-pravá CDU a sociálnodemokratická SDP sa na kompromise dohodli v stredu večer v sídle kancelárky Angely Merkelovej. Vláda by mala radové kvóty formálne podporiť 11. decembra.

Veľmi podobná diskusia prebieha momentálne aj na európskej úrovni. V novembri 2012 Európska komisia navrhla smernicu, ktorá od firiem kótovaných na burze vyžadovala aspoň 40 % zastúpenie žien (resp. menej zastúpeného pohlavia) v nevýkonných správnych radách.

Až do roku 2020 sa predpokladal prechodný čas, počas ktorého sa firmy mali prispôsobiť. Návrh tvrdo odmietajú firemné združenia a stále sa o ňom rokuje medzi Európskym parlamentom a Radou.

Kultúrny posun

 „Nemôžeme fungovať bez kompetencií, ktoré prinášajú ženy,“ vyhlásila počas rozpravy v spolkovom parlamente Merkelová.

Ministerka pre rodinu Manuela Schwesig  je presvedčená, „že tento zákon prinesie do sveta práce kultúrny posun.“

„Len vtedy, ak sa rovnosť šancí bude uplatňovať  aj vo vedení firiem – či už v súkromných alebo verejných – prinesie to zmenu aj na nižších úrovniach. Ak budeme mať viditeľne viac žien vo vedúcich pozíciách, mladé ženy a dievčatá budú vidieť, že je možné sa do top pozícií dostať.“

Napriek snahe CDU ponechať v návrhu istú flexibilitu, 30 % pravidlo je nakoniec bez výnimky. Platí ako pre zamestnanecké správne rady, tak aj pre správne rady zamestnávateľa. Ak sa firme obsadiť miesta vyvážene nepodarí, bude musieť uplatniť princíp prázdneho kresla, čo povedie k zníženiu počtu hlasov buď pre zástupcov zamestnancov alebo zamestnávateľa.

Nedostatok kvalifikovaných žien je rozprávka

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas hovorí, že kvóty budú potrebné iba na začiatku a aspoň 30 % zastúpenie každého pohlavia sa skoro stane samozrejmosťou.

„Kvóty pomôžu prelomiť existujúce štruktúry a zmeniť korporátnu kultúru“, myslí si Maas. Rozprávku o tom, že neexistuje dostatok kvalifikovaných žien môžu hovoriť len tí, ktorí zostali zaseknutí v minulom storočí.“

„Kvóty pre ženy sú vecou rovnosti šancí,“ dodáva generálna tajomníčka SPD Yasmin Fahimi. „Argument, že kvóty sú záťaž pre ekonomiku je absurdný. Nemecko ako hospodárske centrum potrebuje ženy vo vedúcich pozíciách, aby bolo úspešné aj do budúcnosti. Kvóty sú potrebné aj preto, že podiel žien vo vedení spoločností klesá.“

Súčasný podiel žien v správnych radách nemeckých spoločností obchodovaných na burze  je 18,9 %. Vo výkonných radách je to len 5,8 %.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.