Nemecko sa obáva obchodnej vojny

Brigitte Zypriesová

Brigitte Zypriesová. FOTO: Twitter ZEW

Nemecko dúfa, že blížiaci sa samit skupiny G20 o oceli, ktorý sa uskutoční tento týždeň v Berlíne, pomôže odvrátiť hroziacu obchodnú vojnu.

Uviedla to v pondelok 27. novembra nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová, ktorá však varovala, že ak USA zavedú na oceľ nové clá, Európska únia prijme protiopatrenia.

Trump hrozí novými clami

Americký prezident Donald Trump v rámci svojho programu “America First” varoval, že Washington zavedie na dovoz ocele nové clá.

To vyvolalo obavy z obchodnej vojny s Čínou, čo by sa negatívne odrazilo na budúcom raste svetovej ekonomiky.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/skrt-pre-cinske-firmy-europarlament-schvalil-nove-antidumpingove-pravidla/

V úsilí zabrániť jednostranným krokom Nemecko, ktoré v súčasnosti predsedá skupine najväčších ekonomík sveta G20, zvolalo na 30. novembra do Berlína samit.

Únia prijme protiopatrenia

“Dúfam, že sa nám podarí dohodnúť na spoločnom záverečnom komuniké,” uviedla Zypriesová pre agentúru Reuters s tým, že zatiaľ sa na ňom pracuje.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/vzdorovity-trump-dalsie-trampoty-ake-su-vysledky-summitu-g20/

“Je potrebné, aby sme naše kroky koordinovali. Krajiny si musia uvedomiť, že jednostranné kroky nikdy nie sú dobré, či už je to prostredníctvom zavedenia obchodných reštrikcií, alebo tým, že každá krajina bude mať iné predstavy o objeme vývozu,” dodala.

Na otázku, či Európska únia zavedie protiopatrenia, ak Trump uvalí na oceľ nové clá, odpovedala, že EÚ je na to pripravená. “Ak Američania začnú uvádzať do platnosti takéto clá, budeme k tomu donútení,” uviedla ministerka.