Nemecké firmy majú rok na to, aby našli ženy

rodové kvóty

Nemecká ministerka rodiny Katarina Barley (vľavo). Foto: Twitter Katarina Barley

Ministerka nemeckej spolkovej vlády pre otázky rodiny Katarina Barley dala nemeckým firmám ultimátum. Informuje o tom partner siete EURACTIV Ouest-France.

„Dávam súkromnému sektoru rok na to, aby situáciu vyriešili samé,” vyhlásila ministerka sociálno-demokratickej strany v rozhovore pre Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

„Ak sa v danom čase nič nestane, zasiahneme právne,“ dodala.

Nemecko má problémy so zamestnávaním žien na vysokých pozíciách.

Kvóty uprostred kampane

“Nebudem váhať so záväznými kvótami v správnych radách,” hovorí ministerka za sociálnych demokratov (SPD) uprostred volebnej kampane.

Voľby sa v Nemecku uskutočnia už 24. septembra. Sociálni demokrati sa aktuálne pohybujú na úrovni 15 % voličskej podpory. SPD je súčasťou veľkej koalície s kresťanskými demokratmi kancelárky Angely Merkelovej (CDU).

„Čas ukazuje, že dobrovoľné usmernenia nefungujú,” myslí si ministerka.

Podľa nich mali k januáru 2016 nemecké spoločnosti kótované na burze obsadiť 30 % pozícií v správnych radách, ktoré rozhodujú okrem iného o platovej politike a pracovných podmienkach, ženami.

Zákon presadila v rámci koalície práve SPD.

6,5 % vs 30 %

Zastúpenie žien je ale stále nízke. Podľa ekonomickej výskumnej inštitúcie DIW bol v roku 2016 podiel žien v správnych radách najväčších nemeckých spoločností len 6,5 %.

Ženy boli lepšie zastúpené v dozorných radách týchto firiem a to na úrovni 27 %. Nemecko je dlho považované za krajinu v rámci západnej Európy, kde majú ženy problém skombinovať pracovné ambície s rodinným životom. Napriek istému pokroku z uplynulých rokoch sa mentálne nastavenie celkom nezmenilo a to najmä na konzervatívnejšom juhu krajiny.

Európsky problém

Podľa Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť v prvej polovici roku 2017 ženy obsadili 24,6 % v manažmente najväčších spoločností v 35 európskych krajinách.

Za jeden rok to predstavuje nárast o 1, 3 % bodu. Z perspektívy poslednej dekády je to nárast o 10,4 %.

Nórsko, Švédsko a Francúzsko sú krajiny, ktorým sa darí lepšie. Ich percentá presahujú 40 %. Negatívny rekord drží Malta s 7 %, Estónsko s 7,4 % a Rumunsko s 8,4 %.

 

https://euractiv.sk/clanky/rovnost-sanci/len-tretina-manazerov-v-eu-su-zeny-infografika/

 

Blokujúca menšina

V roku 2012 navrhla Európska komisia legislatívu, ktorá žiadala 40 % zastúpenie žien na ne-exekutívnych manažérskych pozíciách (alebo 33 % pre exekutívne a ne-exeuktívne pozície spolu).

V opačnom prípade firmám hrozili sankcie vrátane vylúčenia z verejných tendrov.

Tento návrh Komisie ale narazil dvakrát na odpor v Rade. Blokujúca menšina krajín sa sformovala z Chorvátska, Dánska, Estónska, Nemecka, Maďarska, Slovenska, Holandska a Veľkej Británie.

Eurokomisárka pre sociálne veci Mariane Thyssenová dúfa v prelom počas aktuálneho estónskeho predsedníctva v Rade EÚ.

 

Čítajte aj: Ženy kariérne rastú, ak sa správajú podľa stereotypov