array(0) { } NULL Najúspešnejšie inovačné firmy na Slovensku pôsobia najmä v informačno-komunikačných technológiách – euractiv.sk

Najúspešnejšie inovačné firmy na Slovensku pôsobia najmä v informačno-komunikačných technológiách

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Za ostatnú dekádu sa slovenský inovačný ekosystém významne rozšíril. Vďaka nárastu počtu inkubátorov, investorov, priestorov, ktoré ponúkajú tzv. co-working, ako aj novovzniknutých startup-ov sa sektor inovácií a nových technológií stal atraktívnym pre početné skupiny profesionálov.

15 najrýchlejšie sa rozvíjajúcich spoločností dnes zamestnáva spolu vyše 850 pracovníkov a tretina z nich pôsobí okrem slovenského najmä na americkom, britskom, či českom trhu. Podľa štúdie Slovak Challengers 2017 získalo v minulom roku 15 najúspešnejších slovenských scaleup spoločností príjmy vo výške viac ako 23 miliónov eur. Scaleupy sú podľa OBSE spoločnosti, ktoré za ostatné tri roky dosiahli priemerný ročný výnos aspoň 20 percent, či rovnaký nárast počtu zamestnancov.

Nová štúdia o top slovenských scalaup-och bola predstavená v piatok, 1. decembra na okraji odovzdávania cien StartUp Awards 2017. Predstavili ju jej tvorcovia, zastupujúci spoločnosti Neulogy, a EIT Digital a Slovenská aliancia pre inovačnú ekonómiu (SAPIE).

https://euractiv.sk/clanky/vzdelanie/podnikanie-ako-tema-vo-vzdelavani-napriek-zavedenym-standardom-systematicky-pristup-absentuje/

Pridaná hodnota pre slovenský trh

14 z 15 najúspešnejších slovenských scaleup-ov pôsobí v sektore informačno-komunikačných technológií. Sídlom jedenástich z nich je stále Slovenská republika.

85 percent zamestnancov najúspešnejších scaleup spoločností tvoria aj slovenskí pracovníci, čo slovenskému trhu prináša významné a kvalitné pracovné miesta, nakoľko si často krát vyžadujú nadpriemerné vzdelanie a schopnosti.

„Pre tak malú a otvorenú ekonomiku ako je tá slovenská je veľmi dôležité zameriavať sa nielen na startup-y, ale aj na scaleup-ové spoločnosti, pretože práve tie zamestnávajú ľudí, vytvárajú pridanú hodnotu a celkovo napomáhajú rastu celého ekosystému,“ vysvetlila Adela Zábražná, konateľka Slovenskej aliancie pre inovačnú ekonómiu.

Podľa štatistiky z roku 2016 o stave súkromného majetku v strednej a východnej Európe narástol počet spoločností, do ktorých sa investovalo, z troch v roku 2013 na 27 v tomto roku.

„Fondy rizikového kapitálu a anjelskí investori tvoria hlavný základ investícií,“ uvádza sa v štúdii. Desať spoločností z rebríčka získalo viac ako 500 tisíc eur, štyri spoločnosti dokonca viac ako 5 miliónov eur. Viac ako dve tretiny top 15 scaleup-ov na Slovensku získali časť svojich investícii od zahraničných investorov. Všetkých 15 spoločností však má nielen slovenských investorov, ale aj slovenských zakladateľov.

15 najúspešnejších slovenských scaleup-ov. Zdroj: Slovak Challengers 2017

37 percent nákladov týchto firiem navyše stále putuje do oblasti výskumu a vývoja, čím vytvárajú ďalšiu pridanú hodnotu pre slovenský trh. Až 60 percent z týchto spoločností už spolupracovalo s inými výskumnými inštitúciami

https://euractiv.sk/clanky/vzdelavanie-a-veda/z-univerzitneho-vyskumu-podnikania-v-energetike/

Výzvy zväčšovania sa

„Postup na ďalšiu úroveň si ale vyžaduje, aby najsľubnejšie startup-y prekonali výzvy zväčšovania sa,“ tvrdí štúdia.

Podľa štatistiky až 80 percent scaleup spoločností v minulosti spolupracovalo s uznávanými a fungujúcimi spoločnosťami.

Thomas Kösters z EIT Digital hovorí, že „táto štúdia dokazuje, že globálne spoločnosti je možné vybudovať kdekoľvek na svete.“ EIT Digital na podobných štúdiách spolupracovala už na viacerých miestach po celej Európe.

Autor štúdie Jaroslav Leitmann zo spoločnosti Neulogy hovorí, že na budúci rok by tím tvorcov štúdie Slovak Challengers predstavili ešte obsiahlejšiu štúdiu.