array(0) { } NULL Malmströmová: Po CETA je na rade Mexiko a Mercosur – euractiv.sk

Malmströmová: Po CETA je na rade Mexiko a Mercosur

Cecilia Malmström

Cecilia Malmströmová, zdroj: Európska komisia

Európsky parlament včera schválil obchodnú zmluvu CETA medzi EÚ a Kanadou. Podľa eurokomisárky zodpovednej za obchod Cecilie Malmströmovej ide o dôležitý signál, ktorý musí Únia zopakovať aj pri ostatných obchodných rokovaniach.

Cieľom musia byť vzájomne prospešné zmluvy

„Myslím si, že v tomto svete, kde protekcionizmus rastie a ľudia chcú stavať steny a ukladať clá, je dôležité, že Európska únia a Kanada uzavreli túto dohodu a vyslali medzinárodnému spoločenstvu iný signál,“ povedala komisárka v rozhovore pre Euractiv.

„Je dôležité, aby sme neprestali uzatvárať dohody výhodné pre obe strany, kde je zaobchádzanie férové a všetky záväzky a práva sú dodržané,“ doplnila.

Malmströmová zároveň zdôraznila, že Kanada „je jedna z najdemokratickejší krajín na zemi, s nižšou mierou korupcie ako samotná EÚ“.

Mýty treba vyvracať

Podľa švédskej komisárky je okolo CETA „veľa mýtov, ktoré sú jednoducho lži“.

„Počula som veci, ako že táto dohoda ohrozí kvalitu potravín, bude viesť k strate pracovných miest, že bude zlá pre životné prostredie…Musím povedať, že tieto obavy sú neopodstatnené. Nikdy ma ale neunavilo tieto veci vysvetľovať. Nemôžeme sa báť robiť to,“ zdôraznila.

Rozprávať sa s protestujúcimi skúšala aj včera pred Európskym parlamentom, no tí sa podľa jej slov „nemali záujem zhovárať“.

Poľnohospodári sú spokojní

Na kritiku Marine Le Penovej, že CETA bude škodlivá pre francúzskych farmárov, Malmströmová povedala, že „sú to práve poľnohospodári, ktorí sú najviac spokojní s touto dohodou“.

„Stretla som sa s veľa združeniami, a všetky boli spokojné, pretože budú môcť vyvážať svoje produkty do Kanady bez cla a pritom budú chránené ich zemepisné označenia pôvodu,“ vysvetlila.

Výrobky ako syry, mlieko, čokoláda či víno to podľa nej ovplyvní obzvlášť dobre.

Ďalšie ciele

Na rade je teraz podľa Malmströmovej „Mexiko a Latinská Amerika“.

„Obchodnú dohodu s Mexikom sme podpísali v roku 2000 a je potrebné ju obnoviť,“ povedala komisárka a pripomenula, že dve kolá rokovaní sú naplánované ešte pred začiatkom leta.

Čítajte aj: Trump zbližuje EÚ s Mexikom

„Obe strany sú ochotné ísť vpred, no nemusíme sa ponáhľať. Dôležité je, aby sme dosiahli dobrú dohodu,“ zdôraznila.

Dohoda s Mercosurom čoskoro

Malmströmová potvrdila, že Komisia chce tiež zintenzívniť rokovania o obchodnej dohode s blokom juhoamerických krajín Mercosur, kam patrí Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj.

„Cieľ už vidíme, no ešte tam nie sme. Nemalo by to však trvať dlho,“ povedala.

Ďalšie kolo rokovaní sa podľa nej uskutoční čoskoro.

TTIP nie je pre Trumpa prioritou

Čo sa týka rokovaní o obchodnej dohode TTIP s USA, tie Malmströmová označila za „zamrznuté“.

Čítajte aj: Lange: Dajme TTIP do mrazničky

„Uvidíme čo sa bude diať, pretože náš náprotivok ešte oficiálne nebol vymenovaný. Všetko však zatiaľ naznačuje, že nová administratíva to nevidí ako prioritu,“ uznala komisárka. Sama sa však bude snažiť objasniť situáciu hneď ako Trump vymenuje svojho veľvyslanca pre obchod.