Lídri EÚ a Kanady podpísali dohodu CETA. Čo to znamená?

CETA

Podpis dohody CETA, zdroj: TASR

Kanadský premiér Justin Thrudeau, predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a slovenský premiér Robert Fico ako súčasný predseda Rady EÚ včera (30. októbra) v Bruseli podpísali Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu (CETA) medzi EÚ a Kanadou.

„CETA je najlepšia obchodná zmluva, akú sme kedy uzavreli,“ vyhlásil po podpise predseda Komisie Juncker.

Rokovania, ktoré trvali viac než sedem rokov, v posledných týždňoch skomplikoval odmietavý postoj valónskej regionálnej vlády. Belgický región nakoniec odsúhlasil podpis zmluvy vo štvrtok 27. októbra po tom, čo dostal dodatočné záruky v oblasti poľnohospodárstva a mechanizmu urovnávania investičných sporov.

Príkladná dohoda

„Tešíme sa, že máme na svete dobrú a progresívnu obchodnú zmluvu, ktorá môže byť príkladom pre ďalšie krajiny sveta,“ povedal po skončení summitu EÚ-Kanada Robert Fico.

CETA je tzv. zmiešaná dohoda, čo znamená, že jej obsah zasahuje do právomoci EÚ ako aj členských štátov.

Okrem odstránenia takmer všetkých (99 %) doteraz platných ciel na tovar dovážaný z a vyvážaný do Kanady zmluva rieši aj tzv. netarifné prekážky pre obchod. Ide o zjednodušenie technickej regulácie, či už v oblasti vzájomného uznávania produktov alebo práv duševného vlastníctva.

„Chcem zdôrazniť, že dohoda CETA nemení legislatívu EÚ v citlivých oblastiach, ako sú napríklad hormóny v mäse, geneticky modifikované organizmy (GMOs) a nepovedie k zníženiu štandardov pre spotrebiteľov,“ vyhlásil po podpise podpredseda Komisie Maroš Šefčovič.

Kanada sa tiež zaviazala uznávať 145 geografických označení tradičných výrobkov z EÚ, ako napríklad holandský syr Gouda či slovenský Tokaj.

Kedy začne platiť?

Podpisom oboch strán však zmluva ešte platiť nezačala. Keďže ide o zmiešanú dohodu, schváliť ju musí ešte Európsky parlament a všetky národné a regionálne parlamenty (ktorých je v EÚ dohromady 38).

Európsky parlament bude o CETA hlasovať pravdepodobne v decembri alebo začiatkom budúceho roka. Ak ju europoslanci schvália, dohoda sa začne predbežne uplatňovať.

Znamená to, že začnú platiť tie časti zmluvy, ktoré spadajú pod výlučné právomoci EÚ, ako napr. zrušenie ciel. Exportérom z EÚ by to malo ročne ušetriť viac ako 500 miliónov €.

Ostatné časti zmluvy, ako napríklad kontroverzná kapitola o riešení investičných sporov, začnú platiť až po ratifikácii národnými a regionálnymi parlamentmi. To môže trvať aj niekoľko mesiacov až rokov.

„Nepredpokladáme však nejaké závažné problémy, pretože krajiny už naznačili, aké majú problémy a keďže sa vyriešili ich postoje, myslíme si, že národný proces ratifikácií bude prebiehať pomerne úspešne,“ povedal Fico.

Menej optimistická je poradkyňa Greenpeace pre obchodnú politiku Shira Stantonová, ktorá upozornila, že CETA „pravdepodobne neprežije demokratickú a právnu kontrolu ratifikačného procesu“.

Plné uplatnenie dohody by malo posilniť hospodárstvo EÚ ročne o 12 miliárd €. Kanade by to malo priniesť okolo 8,5 miliardy € ročne.

A čo TTIP?

O zmluve CETA sa často hovorí ako o predchodcovi väčšej a omnoho kontroverznejšej zmluvy so Spojenými štátmi TTIP.

Premiér valónskej regionálnej vlády Paul Magnette vyhlásil, že po zohľadnení valónskych podmienok pri podpise dohody s Kanadou je zmluva s USA „definitívne mŕtva“.

Iný názor má slovenský minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý bol tiež pri podpise CETA. „Pokiaľ niektoré krajiny hovoria o TTIP ako o mŕtvej dohode, my si myslíme, že je ešte možnosť pokračovať. V tejto chvíli ale nič nie je dohodnuté,“ povedal.

Úspech slovenského predsedníctva

Podpis zmluvy CETA je podľa Maroša Šefčoviča ďalším úspechom slovenského predsedníctva. „Po úspešnom bratislavskom neformálnom summite, ratifikácii Parížskej dohody o klimatických zmenách je to ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ,“ povedal.

Úlohu slovenského predsedníctva podčiarkol aj premiér Robert Fico. Pripomenul najmä iniciatívu ministra Žigu, ktorý 18. októbra zvolal mimoriadne neformálne zasadnutie Rady EÚ, kde zmluvu podporili všetky členské štáty okrem Belgicka.

Prínosom bola podľa Fica aj jeho diskusia s rumunským premiérom ohľadom dohody o vízovom režime s Kanadou na posledom summite lídrov EÚ.