Komisia vyšetruje Britániu pre daňové úľavy

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. Zdroj: Európska komisia

Konanie proti Británii je najnovším krokom komisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager v oblasti boja proti vyhýbaniu sa plateniu daní, a znižovaniu daňového základu. Ide o jednu z politických priorít Barrosovej komisie.

Komisia vyšetruje, či Británia neumožnila korporáciám zaplatiť na svojom území nižšie dane tým, že ich vyňala spod pravidiel proti vyhýbaniu sa plateniu daní.

„Pravidlá cielené na vyhýbanie sa plateniu daní nemôžu odporovať vlastnému zámeru a správať sa k niektorým spoločnostiam lepšie, než k iným“, povedala Vesteger.

„Preto sa pozorne pozrieme na výnimky z britských pravidiel proti vyhýbaniu sa plateniu daní, uplatnené na niektoré transakcie nadnárodných spoločností“, dodala komisárka.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/komisia-sa-pyta-obcanov-ako-zdanit-globalne-firmy/

Asi 19 členských krajín má pravidlá pre „kontrolovanú zahraničnú spoločnosť“ (Controlled Foreign Company – CFC), vďaka ktorým môžu úrady firmám zabrániť využívať pobočky v krajinách s nízkymi daňami, aby sa vyhli plateniu daní.

V Británii tieto pravidlá umožňujú daňovému úradu „vrátiť“ všetky zisky prenesené do zahraničných daňových rajov späť do britskej materskej spoločnosti, a riadne ich zdaniť.

Na základe Smernice proti vyhýbaniu sa plateniu daní, od 1. januára by pravidlá CFC mali zaviesť všetky členské krajiny.

V roku 2013 však britská vláda zaviedla výnimku, podľa ktorej úroky z pôžičiek v rámci nadnárodnej skupiny pod CFC nespadajú.

Práve pôžičky vo medzi materskými a dcérskymi spoločnosťami, a následné platby úrokov, sú často využívané na transfer ziskov do zahraničia.

Komisia „má pochybnosti, či je táto výnimka v zhode s celkovým cieľom britských CFC pravidiel“, hovorí vyhlásenie európskej exekutívy.

Komisia zdôrazňuje, že nespochybňuje CFC pravidlá. Súdny dvor EÚ však rozhodol, že výnimky z pravidiel proti vyhýbaniu sa plateniu daní môžu byť poskytnutím selektívnej pomoci, a sú teda porušením európskych pravidiel štátnej pomoci.

Počas vyšetrovania bude môcť Británia vysvetliť, či a akým spôsobom sú výnimky v zhode s pravidlami štátnej pomoci.

Rozhodnutie môže prísť až po máji 2019, keď Británia odíde z EÚ. Komisia varovala, že aj tak bude povinná uplatniť rozhodnutie – napríklad vybrať od dotknutých firiem spätne dodatočnú daň. Nie je však jasné, ako bude Brusel túto povinnosť vymáhať.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/eu-amazon-musi-luxemburgu-doplatit-250-milionov-eur-na-daniach/

Vyšetrovania nadnárodných firiem spustil škandál Luxleaks: vďaka úniku dokumentov z luxemburských daňových úradov a ukázalo, ako krajina umožnila množstvu firiem obísť povinnosť platiť dane inde v EÚ.

Komisia už udelila veľké pokuty firmám Apple, Starbucks, Fiat a Amazon. Vyšetrované sú luxemburské daňové rozhodnutia pre McDonald´s a GDF Suez.