Komisia odhalila ďalší kartel v autopriemysle. Podvádzali japonské firmy

toyota

Kartel sa týkal aj vozidiel Toyota. ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/AP/Andy Wong

Európska komisia udelila v stredu pokutu vo výške 34 miliónov eur spoločnostiam Tokai Rika, Takata, Autoliv, Toyoda Gosei a Marutaka za porušenie antitrustových pravidiel Európskej únie (EÚ).

Komisia pripomenula, že uvedené spoločnosti sa zúčastnili na jednej alebo viacerých zo štyroch kartelových dohôd na dodávku bezpečnostných pásov, airbagov a volantov pre japonských výrobcov automobilov fungujúcich v Európskom hospodárskom priestore (EHP).

Všetci piati dodávatelia potvrdili svoju účasť na karteloch a súhlasili s vyriešením prípadu. Spoločnosť Takata nebola pokutovaná za účasť v troch karteloch, pretože odhalila ich existenciu eurokomisii a spoločnosti Tokai Rika bola odpustená hroziaca pokuta vo výške 75 miliónov eur, lebo odhalila existenciu neférových dohôd exekutíve EÚ.

Koordinovali svoje ceny

Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová v tejto súvislosti pripomenula, že bezpečnostné pásy a airbagy chránia každý deň životy občanov a sú nevyhnutné pre všetky autá v EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/europska-komisia-podozrieva-nemecke-automobilky-z-rozsiahleho-kartelu/

“Dodávatelia, ktorí boli dnes pokutovaní, sa dohodli na maximalizácii svojich ziskov pri predaji týchto komponentov. To mohlo zvýšiť náklady na tieto automobilové súčiastky pre viacerých výrobcov, ktorí predávajú autá v Európe, čo môže mať vplyv na spotrebiteľov. Nesúhlasíme s kartelovými dohodami, ktoré ovplyvňujú európskych spotrebiteľov, aj keď bol kartel pripravený mimo Európy,” zdôraznila Vestagerová.

Päť uvedených dodávateľov automobilových komponentov koordinovalo svoje ceny alebo si vymieňali citlivé informácie o dodávkach bezpečnostných pásov, airbagov a volantov japonským výrobcom automobilov Toyota, Suzuki a Honda fungujúcim v EHP.

Séria vyšetrovaní kartelov

Koordinácia vedúca k vytvoreniu a riadeniu kartelu sa uskutočňovala mimo EHP, najmä v Japonsku. Tajné dohody ovplyvnili európskych zákazníkov, keďže každé jedenáste auto predávané v Európe, vyrába niektorá japonská spoločnosť.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/unia-sa-s-japonskom-dohodla-na-volnom-obchode/

Stredajšie rozhodnutie Komisie je súčasťou širšej série vyšetrovaní kartelových dohôd v odvetví automobilových dielov. Komisia už udelila finančné pokuty dodávateľom automobilových ložísk, drôtených zväzkov vo vozidlách, pružnej peny používanej v autosedačkách, vykurovacích telies automobilov a nákladných automobilov, alternátorov a štartérov, klimatizačných a chladiacich systémov a osvetľovacích telies.

Všetky pokuty udelené Komisiou za kartely v tomto sektore predstavujú sumu 1,6 miliardy eur.