array(0) { } NULL Komisia chce, aby si Íri vymohli dlh od Apple čím skôr – euractiv.sk

Komisia chce, aby si Íri vymohli dlh od Apple čím skôr

FOTO: Twitter/Apple

Írsko a Apple sa blížia k dohode, ktorá má ochrániť vládu v Dubline pred akýmikoľvek stratami v súvislosti so sporom s Európskou úniou o miliardové daňové nedoplatky amerického koncernu. Uviedli to dva zdroje oboznámené so situáciou.

Európska komisia uštedrila spoločnosti Apple ranu ešte minulý rok, keď oznámila, že americký koncern musí na daniach doplatiť 13 miliárd eur. Podľa Komisie Írsko poskytlo Applu nespravodlivé výhody a nepovolenú štátnu pomoc, keďže mu umožnilo efektívne si znížiť dane.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/irsko-stale-nechce-13-miliard-od-apple/

Odvolávací proces do päť rokov

Írske úrady plánujú uložiť peniaze od Apple do skončenia celého procesu odvolania na špeciálny účet. Ak bude odvolací proces, ktorý môže trvať aj päť rokov, úspešný, peniaze sa americkej spoločnosti vrátia. Írsko si chce zabezpečiť nulovú stratu aj v prípade oslabenia mien.

K uzavretiu dohody o vytvorení finančného fondu môže dôjsť v priebehu pár týždňov, povedal jeden zo zdrojov, ktorý nechcel byť menovaný, pretože rokovania o jeho štruktúre ešte neboli dokončené.

Apple uviedol, že pokračuje v spolupráci s Írskom na procese odvolania a verí, že keď európsky súd prehodnotí všetky dôkazy, zruší rozhodnutie Komisie. Koncern sa však k výške finančných prostriedkov odmietol vyjadriť.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/irsko-komisia-v-pripade-apple-prekracuje-pravomoci/

Komisia Írom: V úsilí pridajte

Európska komisia v máji vyhlásila, že Írsko by malo zvýšiť svoje úsilie pri vymáhaní daňových nedoplatkov od spoločnosti Apple, inak celý prípad skončí na súde. Nedoplatky majú byť uhradené do 3. januára.

Podmienky vytvorenia finančného fondu sú stále predmetom rokovaní, uviedla minulý mesiac írska vláda. Vypísala totiž tender na správcu peňazí. Výška sumy vrátane úrokov môže dosiahnuť až 15 miliárd eur.

Írsky úrad pre dlh sa k celej záležitosti odmietol vyjadriť. Európska komisia však očakáva, že Írsko dosiahne významný pokrok pri vymáhaní nedoplatku, a to „čo najskôr“.