Prvé karty vydal premiér Bernard Cazeneuve a ministerka práce Myriam El Khomri minulú stredu (4. január) zamestnancom bretónskej stavebnej firmy Moullec.
Karty obsahujú fotografiu, osobné informácie a informácie o zamestnaní, a unikátny čiarový kód, ktorý môžu inšpektori prečítať špeciálnou mobilnou aplikáciou. Sú vyrábané v tých istých tlačiarňach, ako francúzske pasy, občianske, či vodičské preukazy.
Zástupcovia zamestnancov v stavebníctve a v sektore verejných prác krok podporujú.
Macronovo dedičstvo
Identifikačné karty sa stali povinnými zákonom iniciovaným v roku 2015 Emmanuelom Macronom. Povinnosť bude rozšírená aj na pracovníkov na dočasný úväzok, a pracovníkov vyslaných zahraničnými firmami.
Francúzsky premiér v stredu vydávanie kariet privítal ako „pokrok v ochrane zamestnancov, a obrane nášho sociálneho modelu“.
Od februára budú postupne vydané asi 2,5 milióna zamestnancom približne v približne pol milióne firiem.
Ochrana zamestnancov
Hlavným cieľom kariet je zamedziť nelegálnemu zamestnávaniu, a zneužívaniu inštitútu vyslaných pracovníkov na obchádzanie sociálnych zákonov krajiny. Francúzsko je jednou z krajín, ktoré žiadajú revíziu a sprísnenie smernice. Návrh Komisie však narazil na odpor krajín najmä zo strednej a východnej Európy.
V sektore stavebníctva prudko rastie využívanie outsourcingu, aj zneužívania vyslaných pracovníkov. Francúzske úrady v roku 2016 suspendovali alebo ukončili 33 stavieb kvôli porušovaniu zákonov o zamestnanosti, povedal premiér Cazeneuve.
Za vydanie karty budú zamestnávatelia platiť administratívny poplatok 10,80 EUR.