Francúzsko chce reformovať obchodnú politiku EÚ. Má byť demokratickejšia a solidárnejšia

Fekl

Matthias Fekl, zdroj: gouvernement.fr

„Európska únia v súčasnej podobe už nedokáže fungovať. Z obchodnej politiky sa musí stať viac demokratický proces,“ vyhlásil tento týždeň francúzsky minister pre zahraničný obchod Matthias Fekl.

Svoj návrh reformy spoločnej obchodnej politiky EÚ chce predstaviť už dnes na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti (FAC), ktorej predsedá slovenský minister hospodárstva Peter Žiga.

Tri piliere

Francúzsky návrh sa skladá z troch základných bodov.

Po prvé, proces obchodných rokovaní EÚ musí byť demokratickejší a transparentnejší. Po druhé, obchodné zmluvy by mali podporovať udržateľný rozvoj. Po tretie, v obchodnej politike musí existovať väčšia solidarita medzi členskými štátmi Únie.

Demokracia a transparentnosť

Do obchodných rokovaní by mali byť podľa Fekla od začiatku zapojené všetky parlamenty (Európsky, národné aj regionálne). Predišlo by sa tak komplikáciám tesne pred podpisom zmlúv, ako pri dohode CETA, ktorú v posledných týždňoch blokovala valónska regionálna vláda.

„Nie je dobré, že Valónsko vstúpilo do procesu až úplne na konci. Každý, kto chce niečo povedať by sa mal vedieť zapojiť od začiatku až do konca,“ povedal francúzsky minister.

Pri obchodnej dohode s Kanadou dostali národné a regionálne parlamenty slovo až po tom, čo Európska komisia po nátlaku ustúpila a pridelia CETA štatút zmiešanej zmluvy.

Čítajte aj: Komisia ustúpila: O dohode CETA budú hlasovať aj národné parlamenty

Zlepšiť sa podľa Fekla musí aj transparentnosť rokovaní. Navrhuje nový „open data“ systém, kde by všetky dokumenty a informácie boli okamžite dostupné na verejnej webstránke.

Udržteľný rozvoj

Princíp trvalo udržateľného rozvoja, vrátane ochrany životného prostredia a pracovných štandardov by mal byť podľa francúzskeho návrhu zakotvený vo všetkých obchodných zmluvách EÚ.

Prvou popísanou zmluvou, ktorá obsahuje takúto kapitolu je práve CETA.

Štandardom by sa mal rovnako stať aj verejný systém súdov na rozhodovanie investičných sporov medzi firmami a štátom. „Musíme chrániť právo štátov na reguláciu,“ vyhlásil Fekl, „zároveň však nemôžeme rokovať s krajinami, ktoré si budú chcieť vynútiť výlučné práva.“

Naráža tak na rokovania o TTIP so Spojenými štátmi, ktoré už niekoľkokrát kritizoval za to, že v nich majú Američania prevahu.

Čítajte aj: TTIP: Európskym lídrom dochádza trpezlivosť

Solidarita

Francúzi chcú do obchodnej politiky zakotviť aj princíp „efektívnej solidaritu medzi členskými štátmi“.

„Voľný obchod vytvára víťazov a porazených. Je preto potrebné podporiť aj tých, ktorí z otvorenia trhov neprofitujú,“ myslí si Fekl.

Kľúčové je podľa neho vypracovať niekoľko štúdií o možnom vplyve prepojenia trhov, ešte pred začiatkom rokovaní. „Musíme zabrániť dominancii neoliberálnej dogmy,“ zdôraznil francúzsky minister.

EUtradeMap_sk

zdroj: Európska komisia