Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Elektronické cigarety: Potláčať alebo podporovať? – euractiv.sk

Elektronické cigarety: Potláčať alebo podporovať?

elektonická cigareta regulácia

Elektronická cigareta, zdroj: pixabay

Klasické cigarety a tabak patria kvôli ich zdravotným rizikám medzi najregulovanejšie produkty. Už viac ako desaťročie si k spotrebiteľom razia cestu ich elektronické náhrady.

Segment e-cigariet a nových tabakových produktov sa dynamicky vyvíja a regulátorov stavia pred nové otázky.

FCTC: Globálny strážny pes

Kontrolu a reguláciu tabaku na globálnej úrovni zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), najmä Rámcový dohovor o kontrole tabaku (FCTC).

Jeho odporúčaniami sa riadi aj regulácia tabakových výrobkov v Európskej únii a poťažmo na Slovensku.

V novembri 2016 sa uskutoční v poradí 7. stretnutie strán (Conference of Parties) FCTC v indickom Novom Dillí.

Predchádzajúce, 6. stretnutie, nechalo otázku postupu v obalsti elektronických cigariet otvorenú. Vyjadrenia vrcholových predstaviteľov WHO naznačujú, že chce ísť cestou rovnakých obmedzení ako pri tabaku.

Čo sú elektronické cigarety?

Elektronické cigarety obchádzajú to najškodlivejšie na fajčení klasických cigariet – vdychovanie dymu vznikajúceho pri spaľovaní tabaku.

Ich princípom je vdychovanie dávok nikotínu cez vodnú paru, teda cez zohrievanie tekutiny – náplne, ktorá obsahuje nikotín. V praxi existuje mnoho druhov, príchutí.

Výrobcovia testujú aj elektronické cigarety na báze tabaku, ktoré ale tiež eliminujú decht.

E-cigarety v EÚ

E-cigarety v EÚ momentálne reguluje tzv. tabaková smernica. Oproti pôvodným plánom sa jej kompromisná verzia zamerala na snahu zabezpečiť pre spotrebiteľov minimálny štandard kvality pokiaľ ide o kontrolu toho, čo obsahujú.

E-cigarety je možné predávať do obsahu nikotínu nad 20 mg/ml. Tie s vyššou koncentráciou sú dostupné len v lekárňach ako medicínske pomôcky pri odvykaní od fajčenia. O prípadnej prísnejšej regulácii môžu podľa uváženia rozhodnúť členské štáty.

Výrobcovia majú zase povinnosť nahlasovať úmysel uviesť na trh nový produkt pred tým, než tak urobia.

Škodlivosť

Kľúčovou otázkou pri klasických aj elektronických cigaretách je otázka rizík pre ľudské zdravie. Britská štúdia Public Health England z roku 2015 konštatuje, že e-cigarety sú približne o 95 % menej škodlivé v porovnaní s klasickými tabakovými produktami.

Väčšina odborníkov súhlasí, že škodia menej, ale určite nie sú bez rizika. Najmä o dôsledkoch pri dlhodobom užívaní dáta chýbajú.

Ich zástancovia ale argumentujú, že regulácia by nemala tieto produkty potláčať, pretože pomáhajú odkloniť fajčiarov od tabaku a znižovať negatívne zdravotné a širšie celospoločenské dôsledky.

Mnohé študuje toto pôsobenie e-cigariet naznačujú, ale aj vedecká komunita vedie polemiku o metodológii toho, ako to preukázať.

Podľa vyššie spomínanej britskej štúdie je väčšina z takmer 2,6 milióna dospelých užívateľov e-cigariet vo Veľkej Británii, súčasnými alebo bývalými fajčiarmi. Väčšina z nich ich užíva ako spôsob ako s fajčením prestať alebo sa k nim nevrátiť.

Do značnej miery analýza vyvracia aj obavu, že e-cigarety môžu byť bránou pre nefajčiarov a mladých ľudí k tomuto zlozvyku pod dojmom menšej škodlivosti. Štúdia tvrdí, že v rámci sledovaných skupín pravidelných užívateľov e-cigariet je len 1 % mladých ľudí alebo ľudí, ktorí nikdy nefajčili.

Obava, že e-cigareta môže stimulovať „fajčiarske správanie“ u mladých ľudí a nefajčiarov rezonovala pri uvažovaní o európskej regulácii. Spomínala sa napríklad francúzska štúdiu z roku 2013 o tom, že medzi študentami dvojnásobne vzrástlo experimentovanie s elektronickými cigaretami.

Opatrnosť sa však v prvom rade opiera o fakt, že nikotín je stále toxická a návyková látka, vo vysokých koncentráciách môže spôsobiť trvalé poškodenia zdravia.

Realizmus

Je pravdepodobné, že WHO bude pokračovať v doterajšom tlaku nazerať na e-cigarety rovnako ako na tabakové produkty. Tento prístup kritizuje napríklad americký libertariánsky think-tank Reason Foundation. Robí tak aj na pozadí argumentu, že globálne spotreba tabaku stúpa.

Tvrdí tiež, že svet bez dopytu po cigaretách nie je v dohľadnej dobe predstaviteľný, preto by primárnym cieľom verejných politík v tejto oblasti by malo byť sústrediť sa na znižovanie škodlivosti.