array(0) { } NULL Elektronické cigarety odkláňajú od tradičných. Regulátori riešia, ako to zohľadniť – euractiv.sk

Elektronické cigarety odkláňajú od tradičných. Regulátori riešia, ako to zohľadniť

elekronické cigarety

ilustračné, zdroj: pixabay

Elektronické cigarety (e-cigarety) a nové tabakové výrobky predstavujú rýchlo sa rozvíjajúci trh pre tabakový priemysel a ďalšie pole pre reguláciu pre štáty a medzinárodné organizácie.

Podľa štúdie britskej pobočky Ernst&Young pre British American Tobacco používa v Británii tento produkt 2,2 milióna ľudí, podobne ako 1,5 milióna Francúzov, 760 tisíc Talianov  a o 10 tisíc menej Nemcov. Podobné číslo je to aj v Poľsku, kde ide o 250 % nárast za posledné tri roky.

Ako veľmi škodia?

Na vplyvy užívania e-cigariet sa pozeraá čoraz viac štúdií. Mnoho z nich je z Veľkej Británie, kde je regulačné prostredie jedno z najpriateľskejších, čo znamená, že e-cigarety sú pomerne široko dostupné.

E&Y pripisuje ich rozšírenosť aj faktu, že tamojšia agentúra ministerstva zdravotníctva Public Health England verejne komunikuje, že e-cigarety sú o 95 % menej škodlivejšie ako tabak.

Tento argument podporil minulý rok aj Royal College of Physicians, ktorý e-cigarety tiež považuje za omnoho bezpečnejšie ako ich tradičnú verziu.

Taktiež britská mimovládna charitatívna organizácia podporujúca výskum, liečbu a prevenciu rakoviny Cancer Research UK zverejnila tento mesiac závery štúdie, ktorá sledovala ľudí, ktorí na 6 mesiacov úplne vymenili obyčajné cigarety za nikotínovú alternatívu. V ich organizmoch namerali “omnoho nižšie” úrovne toxických a karcinogénnych látok.

Elektronické cigarety eliminujú najhoršie a rakovinotvorné škodliviny vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Stále však do tela dopravujú nikotín, ktorý je návykovou a pre ľudský organizmus škodlivou látkou.

Pomáhajú skoncovať s tabakom

Argumentom zástancov e-cigariet je, že pomáhajú odkloniť sa od jasne škodlivejšieho zlozvyku fajčenia tabaku. E&Y tvrdí, že rozšírenie e-cigariet v Británii ide ruka v ruka s tým, že mnoho ich konzumentov skoncuje s cigaretami tradičnými. Ponúka číslo 850-tisíc ľudí, ktorí fajčenie úplne nahradili elektronickou variantnou. Pri Francúzoch vraj ide o polovicu používateľov elektronickej náhrady.

Royal College of Physicians tvrdí, že je v záujme verejného zdravia, podporiť ich ako menej škodlivú alterantívu.

Európska komisia nabáda na opatrnosť

V Európskej únii platí ako na tabak tak aj elektronické cigarety spoločná regulácia (smernica o tabakových výrobkoch).

Eurokomisár zodpovedný za zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis je proti tomu, aby sa elektronické cigarety podporovali ako „cool“ vec, pretože by mohla pritiahnuť mladých ľudí.

„Toto je neakceptovateľné,“ reagoval pre EurActiv.com.

„Našou povinnosťou je zabezpečiť, že deti nezačnú fajčiť a urobím všetko preto, aby sme tento odkaz dostali medzi ľudí.“

Eurokomisár pripomína, že aj elektronické cigarety musia podľa európskych pravidiel spĺňať bezpečnostné štandardy, obsahovať zdravotné varovania a ak sú predávané ako medicínska pomôcka na odvykanie od fajčenia, podliehajú špeciálnemu režimu.

Mladí v USA viac experimentujú s e-cigaretami

Britský denník Guardian píše o americkej štúdii, podľa ktorej má dnes viac amerických teenagerov skúsenosť z elektronickou ako klasickou cigaretou. Je prvá, ktorá takýto trend zachytila. Na základe prieskumu medzi 40 tisícmi stredoškolákmi zistila, že 8,7 % 14-ročných, 16,2 % 16-ročných a 17,1 % 18-ročných fajčilo za uplynulý mesiac elektronickú cigaretu. Vo všetkých vekových kategóriách je to menšie percento, ako udávalo, že fajčili klasické cigarety. Štúdia neskúmala, či je fajčenie e-cigariet je u detí pravidelná vec, alebo len jeden ojedinelý pokus.

Mnoho z teenagerov (21 až 36 %), čo fačili elektronickú cigaretu uviedlo, že tabakovú nikdy neskúšali.

Interpretácie výsledkov tejto štúdie sa rôznia.

Wilson Compton z US National Institute of Drug Abuse (Národný inštitút pre drogové závislosti USA) hovorí, že ho výsledky prekvapili a považuje ich viac za „včasný varovný signál, nie celý príbeh“.

Dôvod na obavy je to preto, že elektronické cigarety by mohli byť „špecifickou a novou bránou pre vybudovanie si závislosti od nikotínu“. Inými slovami, môže to byť krok smerom ku klasickým cigaretám, ale tiež k pravidelnému fajčeniu elektonickej verzie dodávajúcej nikotín, škodlivý predovšetkým pre stále sa vyvíjajúci mladý organizmus.

Na druhej strane konzumácia tabaku medzi mladými v USA dlhodobo klesá a ak deti skúšajú elektronickú cigaretu namiesto klasickej, považujú to niektorí za skôr pozitívny trend.

Elektronické cigarety sú tak ako klasické prístupné ľuďom až od 18 rokov.

Svetová zdravotnícka organizácia pretláča zákaz

Nedávno publikované závery z 7. konferencie strán (COP) Rámcového protokolu o kontrole tabaku (FCTC) sa venujú aj téme e-cigariet, alebo ako sa v regulačnom žargóne nazývajú “systémy, ktoré dodávajú nikotín elektronicky” (ENDS).

Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá dohovor zastrešuje pretláča čo najprísnejšiu reguláciu až zákaz akýchkoľvek tabakových výrobkov.

Text záverov vrcholnej schôdzky vyzýva štáty dohovoru, aby zvážili regulačné opatrenia vrátane zákazu, výroby, dovozu, distribúcie, prezentácie, predaja používania ENDS v súlade so svojou národnou legislatívou a cieľmi v oblasti ochrany verejného zdravia.

Medzičasom má sekretariát dohovoru FCTC zbierať údaje z vedeckého výskumu a sledovať vývoj na trhu.

 

https://euractiv.sk/clanky/zdravotnictvo/svetova-tabakova-policia-sa-radila-v-indii/

Nové produkty

Už dnes je jasné, že trh nezastane ani pri elektronických cigaretách.

Šéf tabakovej spoločnosti Philip Morris International v rozhovore pre BBC hovorí o tom, že dlhodobou stratégiou firmy je posunúť sa od výroby a predaja konvenčných cigariet k novým, „menej škodlivým“ produktom.

Tzv. „nové tabakové produkty“ fungujú na inej báze než elektronické cigarety, ktoré nikotín dodávajú cez vodnú paru. Namiesto spaľovania tabaku ho len zohrievajú na elektrickej báze a podľa interných testov PMI obsahujú o 90 % menej škodlivín.

Od tohto produktu si sľubujú väčší potenciál odklonu od tradičných cigariet než momentálne vykazujú elektronické cigarety.

Pri nich sa podľa štúdií úplne vzdá tradičných cigariet len 20 % spotrebiteľov, kdežto pri novom produkte zaznamenali medzi japonskými spotrebiteľmi prechod až u 70 %.