Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Distribútori sa obávajú chystaného systému na sledovanie tabaku – euractiv.sk

Distribútori sa obávajú chystaného systému na sledovanie tabaku

tabak track and trace

ilustračné, zdroj: HM Revenue & Customs /Flickr

Pripravovaný systém sledovania a monitorovania (track and trace) tabakových výrobkov pomocou moderných technológií má dostať pod drobnohľad autorít celý distribučný reťazec od výroby až takmer po konečného zákazníka.

Každý produkt a jeho balenia budú obsahovať jedinečný kód, ktorý bude možno v ktoromkoľvek bode pohybu skontrolovať cez elektronickú čítačku.

Hlavným cieľom systému je skomplikovať a eliminovať nelegálny obchod s tabakovými výrobkami.

Jeho zavedenie v EÚ predpokladá tzv. tabaková smernica (články 15. a 16.), ktorá zase reaguje na volanie po globálnom sledovacom systéme, ako o ňom hovorí protokol k FCTC pod kuratelou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Smernica aj protokol predpokladajú zavedenie systému track and trace. Ako presne má vyzerať v technickom prevedení musí v EÚ určiť Európska komisia prostredníctvom tzv. implementačných aktov.

Keďže ale sama potrebnú expertízu nemá, spolieha sa do veľkej miery na konzultantské vstupy popisujúce viaceré možnosti, ako by systém mohol fungovať.

Distribútori píšu list

Realitou sa má systém stať už v máji 2019. V polovici mája sa uskutočnilo odborné stretnutie, kde možnosti prezentovala konzultačná spoločnosť Everis.

Proti navrhovanému riešeniu sa v liste smerovanom Európskej komisii postavili najmä distribútori.

Vraj bude znamenať zvýšenú administratívnu záťaž a ako aj vysoké operačné náklady.

„Systém, ktorý navrhujú konzultanti Európskej komisie si vyžaduje vytvorenie novej európskej byrokracie, pod kontrolou Európskej komisie, ktorá bude centrálne kontrolovať objemy vyrobených a predaných tabakových výrobkov,“ napísali v liste distribútori.

Podľa navrhovaného systému by každý operátor v dodávateľskom reťazci musel dostať vopred autorizáciu na každý krok v produkcii aj distribúcii.

V praxi by výrobca 24 hodín pred spustením linky musel požiadať o kódy na všetky úrovne balenia, ktoré by potom distribútor mal deaktivovať a nahradiť novými podľa toho, kam tovar ďalej distribuuje.

„Také niečo nebolo nikdy v skutočnom svete testované, argumentujú distribútori.“ Dotkne sa to podľa nich najmä malých hráčov.

Spomalenie dodávok

Zástupca spoločnosti Lekkerland AG & Co.KG Guido Buendgen pre EURACTIV vysvetľuje, že distribútori by podľa návrhu mali kontrolovať každý tabakový produkt v jednej palete.

Každá paleta, ktorú dostanú od výrobcov nesie jeden individuálny kód, ktorý ak sa naskenuje, mal by byť jasný aj celý jej obsah.

Po novom by však mali paletu rozobrať a naskenovať každé menšie balenie v nej. Podľa Buendgena to spôsobí veľké zdržania v spracovávaní dodávok.

Výrobcovia môžu dodávku odoslať len ak je jasne identifikovaný kupujúci cez faktúru alebo platbu.

Napríklad v Nemecku, kde je veľký počet obchodov supermarketov a stánkov to môže byť mimoriadne náročné.

Obavy spôsobuje aj požiadavka nahrávania platieb do databázy, čo by znamenalo, že tabakové produkty sa môžu predávať, len ak je objednávka zaplatená vopred, čo je podľa distribútorov opäť problém, keďže to nekorešponduje s bežnou praxou.

Komisia: Prínosy prevážia náklady

Podľa Európskej komisie náklady na zavádzanie systému track and trace budú vyvážené benefitmi z jeho používania. Jej zástupca pre EURACTIV uviedol, že Komisia zohľadňuje situáciu malých a stredných podnikov a potrebu uchrániť ch od neprimeraných nákladov.

Návrh konzultačnej spoločnosti Everis je podľa Komisie len jedným z mnohých vstupov, ktoré Komisia v procese prípravy implementačných aktov a technických špecifikácií systému zvažuje. Nemusí teda zodpovedať konečnému riešeniu.

Momentálne stále vyhodnocuje aj ďalšie komentáre od stakeholderov. Implementačné akty sa tak očakávajú na jeseň.

Stihne sa to?

Členské štáty majú pochybnosti aj pokiaľ ide o časový plán zavádzania systému. Podľa informácií EURACTIV.com majú viaceré štáty obavu, že systém nebude postavený do termínu máj 2019, ako to predpokladá smernica o tabakových výrobkoch.

Obavy z neprimeraných nákladov na Rade ministrov (EPSCO) 16. júna vyjadrili viaceré delegácie, medzi nimi aj Slovensko.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker povedal, že Slovensko vníma význam implementácie časťi smernice o „track and trace“, ale je „dôležité, aby sme navrhnutý systém vytvorili efektívne a transparentne“. Pripojil sa k maďarskej delegácii v tom, že by to nemalo predstavovať „neadekvátnu finančnú záťaž“ pre členské štáty a malých a stredných výrobcov.

Slovensko chce predbežnú správu

Požiadal tiež Európsku komisiu o predloženie predbežnej správy o príprave implementácie článkov 15. a 16., ktorá bude mať „viac politický ako technický charakter“ a ujasní, „kde sa nachádzame a ďalší harmonogram krokov pred uplynutím termínu na implementáciu“.

Pre celkovú efektívnosť európskeho systému bude dôležité, ako bude kompatibilný s mimoeurópskymi. Kľúčové bude, aby ho zaviedli krajiny, ktoré sú veľkými pôvodcami nelegálnych výrobkov ako Bielorusko alebo Ukrajina. Na nich sa neviaže európska smernica ale spomínaný protokol WHO.