Čínsky dumping: Ministri sú vďaka slovenskému návrhu „o krok bližšie“ k riešeniu

dumping steel

zdroj: TASR

Dlho očakávaná modernizácia nástrojov EÚ na ochranu obchodu (TDI) je na dosah.

„Sme o krok bližšie k dosiahnutiu dohody ešte do konca tohto roka,“ vyhlásil po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v oblasti obchodu jej súčasný predseda, slovenský minister hospodárstva Peter Žiga.

Kontroverzné pravidlo

Nástroje Únie na ochranu jej obchodných záujmov sa za posledných 15 rokov takmer vôbec nezmenili. Súčasná situácia na svetových obchodných trhoch však vyžaduje zmeny, zdôraznil Žiga.

Európska komisia predložila svoj návrh na modernizáciu TDI ešte v apríli 2013. Členské štáty sa však doposiaľ v tejto otázke nedokázali dohodnúť. Kontroverzná je hlavne reforma tzv. pravidla nižšieho cla.

Ide o mechanizmus, ktorý v prípade, že sa tovar dováža za dumpingovú cenu, nastavuje na túto komoditu najnižšie možné clo. To vytvára problémy najmä pri dovoze extrémne lacnej čínskej ocele, ktorá je aj po preclení lacnejšia ako tá európska.

Zástancovia pravidla, ako Británia, Švédsko, Írsko či Holandsko však tvrdia, že povolením vyšších ciel by Únia poškodila európske podniky, ktoré sú vyššie vo výrobnom reťazci. Ide napríklad o automobilky, ktoré využívajú súčiastky z týchto surovín.

Situáciu navyše komplikuje očakávané udelenie štatútu trhovej ekonomiky Číne na konci tohto roka.

Ak by sa tak stalo, EÚ by mohla antidumpingové opatrenia na jej export uvaliť len za podmienky, že by ceny čínskeho tovaru vyvážaného do Európy boli nižšie ako domáce ceny v Číne.

Slovenský kompromis

Slovenské predsedníctvo preto pripravilo nový kompromisný návrh na obmedzenie nižšieho cla. „Nesmieme byť naivný, hlavne voči dumpingu,“ vyhlásil minister Žiga.

V Rade ministrov, je podľa jeho slov už celkom blízko k dosiahnutiu kvalifikovanej väčšiny, keďže niektoré krajiny postupne menia svoj názor.

„Návrh ešte preštudujeme. Pristupujeme však k nemu pozitívne,“ vyhlásila holandská ministerka obchodu Lilianna Ploumenová.

„Dnes sme ešte potrebnú väčšinu nedosiahli, do konca roka ju však budeme mať,“ povedal po skončení rokovania francúzsky minister pre zahraničný obchod Matthias Fekl.  Včasné rozhodnutie v tejto otázke je podľa jeho slov „nevyhnutné“.

Detaily slovenského návrhu majú dotiahnuť experti v rámci pracovnej skupiny ako aj veľvyslanci krajín pri EÚ (COREPER) ešte pred decembrovým summitom lídrov EÚ.

Čína kritizuje, no chce spolupracovať

Ministri tiež diskutovali o návrhu na zmenu metodiky pre výpočet dumpingu, ktorý predložila Komisia minulú stredu (9. novembra).

Reforma antidumpingovej metodiky sa má týkať dovozu z krajín, v ktorých dochádza k výrazným deformáciám trhu alebo v ktorých má štát prevládajúci vplyv na hospodárstvo.

Čína už voči týmto opatreniam vyjadrila znepokojenie a označila ich za protekcionistické. „Sme pripravení posilniť komunikáciu s európskou stranou a tak vyriešiť problémy, ktorým čelí oceliarsky priemysel,“ píše sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva pre obchod.