array(0) { } NULL CETA: Európsky parlament hlasuje. Čo treba vedieť? – euractiv.sk

CETA: Európsky parlament hlasuje. Čo treba vedieť?

CETA

Protest proti CETA vo Francúzsku, zdroj: TASR

Poslanci Európskeho parlamentu budú dnes na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu hlasovať o Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode (CETA) medzi EÚ a Kanadou.

Ak ju schvália, zmluva začne predbežne platiť už v marci. Kritika voči CETA však sa v posledných dňoch stupňuje.

Dlhý a komplikovaný proces

Zmluvu CETA podpísali lídri EÚ a Kanady 30. októbra minulého roka, viac než sedem rokov od začiatku oficiálnych rokovaní. Tie vyjednávači dokončili ešte v auguste 2014.

Podpis zmluvy vo finále skomplikoval belgický región Valónsko, odporcovia CETA však minulý rok protestovali aj v ďalších štátoch EÚ, napríklad vo Francúzsku, Nemecku či Rakúsku. Dohoda podľa nich povedie k zníženiu štandardov v oblasti životného prostredia, ochrany spotrebiteľa a dá väčšiu moc firmám v investičných sporoch so štátmi.

Príkladná dohoda?

CETA je tzv. zmiešaná dohoda, čo znamená, že jej obsah zasahuje do právomoci EÚ ako aj členských štátov, a teda okrem Rady EÚ a Európskeho parlamentu ju musia schváliť aj všetky príslušné národné a regionálne parlamenty (ktorých je dohromady 38).

Okrem odstránenia takmer všetkých (99 %) doteraz platných ciel na tovar dovážaný z a vyvážaný do Kanady zmluva rieši aj tzv. netarifné prekážky pre obchod. Ide o zjednodušenie technickej regulácie, či už v oblasti vzájomného uznávania produktov alebo práv duševného vlastníctva.

Podľa slovenského premiéra Roberta Fica, ktorú zmluvu podpisoval za predsedníctvo v Rade EÚ, je obchodná zmluva s Kanadou „dobrá a progresívna a môže byť príkladom pre ďalšie krajiny sveta“.

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker CETA dokonca označil za „najlepšiu obchodnú dohodu, akú sme kedy uzavreli“.

Väčšina výborov zmluvu schválila

Ako prvý ju musí schváliť Európsky parlament. Zajtrajšie hlasovanie ukončí schvaľovací proces, ktorý spustila Rada EÚ.

O zmluve už hlasovali príslušné výbory parlamentu, na čele s Výborom pre medzinárodný obchod (INTA), ktorého členovia CETA schválili v pomere 25 ku 15. Dohodu podporil aj Výbor pre zahraničné veci (AFET) a Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).

Schválenie zmluvy neodporučil iba Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), ktorého členovia hlasovali v pomere 27 ku 24. CETA podľa nich môže ohroziť pracovné miesta ako aj zvýšiť sociálne nerovnosti.

Petície a protesty

V posledných dňoch sa odpor voči zmluve stupňuje najmä zo strany antiglobalizačných združení a skupín na ochranu životného prostredia.

Združenie „Stop TTIP & CETA“, ktoré okrem dohody s Kanadou odmieta aj obchodnú zmluvu s USA, včera v Štrasburgu odovzdalo petíciu s 3,5 miliónmi podpisov, v ktorej žiada europoslancov aby CETA v zajtrajšom hlasovaní nepodporili.

Čítajte aj: TTIP a CETA: Nie je dohoda ako dohoda

Podľa francúzskych novín Dernières Nouvelles d’Alsace sa zajtra pred sídlom Európskeho parlamentu chystajú ďalšie protesty.

Pravdepodobne prejde

Napriek tomu sa však dá očakávať, že europoslanci zmluvu v pléne schvália.

Na plenárnom zasadnutí hlasovali o veci spojenej s CETA len raz. Koncom novembra zablokovali snahu skupiny poslancov požiadať Súdny dvor EÚ o preskúmanie dohody s Kanadou. Návrh neprešiel v pomere 419 ku 258.

Clá zrušia už v marci

Súhlas poslancov spustí takzvané predbežné uplatňovanie dohody. Znamená to, že začnú platiť tie časti zmluvy, ktoré spadajú pod výlučnú právomoc Európskej únie – ide najmä o zrušenie ciel.

Odstránením takmer všetkých doteraz platných ciel na obchod medzi EÚ a Kanadou, by mali európske firmy ročne ušetriť dohromady asi 500 miliónov €.

Predbežné uplatňovanie by mohlo platiť už od 1. marca.

Posledné slovo majú národné a regionálne parlamenty

Zvyšné časti zmluvy, vrátane kontroverzného Investičného súdneho systému (ICS), vojdú do platnosti až po ratifikácii všetkými členskými štátmi.

Zamietnutie jedným národným či regionálnym parlamentom pritom zruší aj predbežné uplatňovanie. Do svojho rozhodnutia o podpise zmluvy to doplnila Rada EÚ po konzultácii s belgickými regiónmi. Po prvý krát tak dala štátom, ako aj niektorým regiónom, možnosť rozhodovať v oblasti výlučnej právomoci Únie.

Ak teda napríklad Valónsko nebude súhlasiť s ratifikáciou, obnovia sa clá zrušené pri predbežnom uplatňovaní.

Čítajte aj: Ratifikácia CETA: Všetko alebo nič

Pozície

Ivan Štefanec: Slovensko je proexportná krajina a každá dobrá obchodná dohoda tak prispieva k rastu pracovných príležitostí v našej krajine. Slovenská obchodná bilancia s Kanadou je vysoko proaktívna, čo je skvelý základ pre využitie tejto dohody. Prínos CETA je nielen v prospech malých firiem a zamestnanosti, ale aj v prospech širšej ponuky a lepších cien pre všetkých spotrebiteľov.

Monika Flašíková Beňová: Po dlhom rozmýšľaní a po zvážení všetkých citlivých dopadov, ktoré táto dohoda môže mať som sa rozhodla zahlasovať proti ratifikácií. Jednak tým, že dohoda CETA podpísaná nebude neznamená , že obchod s Kanadou prestane existovať, nakoľko Kanada navyše nie je strategickým obchodným partnerom SR a naši exportéri sa na kanadskom trhu úspešne presadzujú aj bez platnosti CETA, neprijatie samotnej CETA obchodu nezabráni.

Ako problematickú vnímam oblasť poľnohospodárstva, ktorá bude musieť byť dotovaná ešte výraznejšie a to už dnes tvorí najväčšiu časť spoločného európskeho rozpočtu. Nadpráva investorov obmedzia suverenitu členských štátov Európskej únie v oblasti sociálnych politík a to už dnes patrí Slovenská republika ku krajinám, kam investori prichádzajú pomaly výlučne za najlacnejšiu pracovnou silou. V neposlednom rade nedokázala táto dohoda zabezpečiť, že budú chránené vyššie štandardy Európskej únie napríklad v environmentálnej oblasti a špeciálne v oblasti ťažby nerastných surovín, kde práve ťažobné spoločnosti z Kanady požívajú veľmi zlú reputáciu v oblasti porušovania environmentálnych práv.

Jana Žitňanská: CETA je dôležitá ekonomicky aj geopoliticky. Posilňuje naše spojenectvo, exportéri v EÚ ušetria každoročne vyše 500 miliónov eur na daniach a clách a uľahčí sa pohyb pracovníkov. Navyše, Kanada sa zaväzuje prevziať množstvo európskych štandardov, takže nie je dôvod na obavy spotrebiteľov a investorov. Preto som zmluvu v dnešnom hlasovaní podporila.

Richard Sulík (pre TASR): CETA mi pripadá vyvážená, dobrá, preto ju podporím.