Bývalý šéf WTO: Dovozné clá sú hlúpe, potrebujeme oceliarsky kartel

pascal lamy

Pascal Lamy. FOTO-EURACTIV/David Evan

Známy obhajca otvoreného obchodu, Pascal Lamy, prekvapil. Navrhuje vytvorenie kartelu, v ktorom sa budú výrobcovia dohadovať na cenách a ponuke ocele na svetovom trhu.

„Máme nadmerné kapacity – nielen, ale hlavne v Číne – a nemáme žiadny globálny systém pre riešenie tohto typu problému v odvetví, ktoré je úplne globalizované,“ povedal Lamy v diskusii s novinármi siete EurActiv v Bruseli.

Európska komisia medzitým pokračuje v antidumpingovej politike. V piatok 27. januára uvalila dovozné clá na ďalšie dva oceliarske produkty z Číny a Taiwanu.

História sa opakuje

Keď sa portál EurActiv.sk opýtal na ochranu európskeho oceliarstva pred čínskym dumpingom, Lamy odpovedal, že „je to klasická situácia.“

„Tento problém sme mali už v 60. a 70. rokoch,“ vysvetlil bývalý eurokomisár pre obchod a generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Európska únia mimochodom vďačí za veľkú časť úspechu v tomto sektore pánovi Davignonovi,“ doplnil Lamy.

Etienne Davignon sa ako podpredseda Európskej komisie zaslúžil o obnovu európskeho oceliarstva. Problém nadmerných kapacít a nízkej ceny riešil obmedzením dovozu, stanovaním minimálnej ceny a reštrukturalizáciou prevádzok.

Chýba globálny systém

„Žiadny systém neprikazuje Číňanom znižovať nadmerné kapacity. Kým ho nebudeme mať, budeme musieť používať nástroje proti dumpingu a pre ochranu obchodu,“ myslí si Lamy.

Čína má nadbytočné kapacity v objeme 325 miliónov ton. To je dvojnásobok celej európskej produkcie.

Proti záplave čínskej ocele sa snaží Európa stavať hrádzu zloženú z antidumpingových opatrení. V piatok uvalila Komisia clá na čínske a taiwanské rúrky z nehrdzavejúcej ocele a na potrubné tvarovky používané pre zváranie na tupo.

Clá siahajú od 30,7 do 64,9 percenta.

Klub 10 krajín

Tento typ opatrení označil Lamy „hlúpy spôsob“ ochrany oceliarstva. „Je to ekonomicky neefektívne,“ dodal bývalý eurokomisár.

„Buď budeme mať klub 10 najväčších výrobcov, ktorí budú rozhodovať tak, ako to funguje v rope. Alebo ho nebudeme mať a budeme mať neporiadok,“ tvrdí Lamy. „A tento neporiadok sa dá riešiť len hlúpymi nástrojmi pre ochranu obchodu, ktoré sú nákladové a komplexné.“

Bývalý šéf WTO však dodal, že „zatiaľ nemáme žiadne iné riešenie.“

Svet je ďaleko od dohody

Európa sa snaží vysporiadať s nízkymi cenami prostredníctvom nového Svetového fóra pre nadmerné oceliarske kapacity. Vzniklo na pôdoryse G20, skupiny 20 najväčších ekonomík sveta.

Lamy je skeptický. „Nie sme vôbec blízko k tomu, aby mala G20 na stole plán znižovania kapacít. Želal by som si to, ale nie je to tak.“

Peking vyjadril „vážne pochybnosti“ o najnovšom rozhodnutí Komisie zvýšiť dovozné clá. „Čína je ochotná posilniť kontakty a komunikáciu s EÚ s cieľom adekvátne riešiť problémy, ktorým momentálne čelí oceliarsky priemysel,“ dodalo ministerstvo obchodu.