array(0) { } NULL Denník N – Stroje vytvoria viac pracovných miest, ako zničia, hovorí expert – euractiv.sk

Denník N – Stroje vytvoria viac pracovných miest, ako zničia, hovorí expert

David Roberts (vpravo) navštívil Slovensko prvýkrát posledný májový víkend, keď sa zúčastnil konferencie Globsec. FOTO: Globsec

Považujú ho jedného z najväčších svetových odborníkov na disruptívne (rozvratné) inovácie. Sú to technické zmeny, ktoré spôsobujú, že niektoré staré veci zaniknú. Rýchlosť, akou novinky zmenia svet, bude ešte vyššia ako za posledných 20 rokov.

Neexistuje žiadne odvetvie, ktoré by bolo voči tomu imúnne, vraví David Roberts, ktorý mal prednášku na bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave. 

V jednom prejave ste povedali, že všetky profesie môžu čoskoro nahradiť počítače, že žiadna z nich nie je imúnna voči zmenám. Môžete to vysvetliť?

Áno. Ale kľúčovou vecou je, že v budúcnosti bude viac pracovných miest ako dnes.

Ste si tým istý?

Áno.

To je dobrá správa.

Zlá správa je, že budú iné ako tie, čo máme dnes. Máme vzdelávací systém, ktorý v podstate funguje takto: skončíte strednú školu, skončíte vysokú školu a máte vystarané do konca života.

Stanete sa X a ďalších 50 rokov života budete X. Za X si môžete doplniť povolanie, aké chcete: lekár, právnik, mechanik alebo kováč. To však už nefunguje. Svet sa stal miestom, kde disrupcia (keď nová technika vytlačí starú – pozn. red.) nie je výnimkou, ale stane sa normou.

https://euractiv.sk/clanky/veda-a-inovacie/10-objavov-ktore-budu-formovat-europu-nasledujucich-60-rokov/

Zoberme si lekárov. Ani oni nemajú istotu, že budú lekármi do konca života?

Verím, že lekári ani učitelia nezmiznú. Ale zmení sa ich úloha. Dnes lekári strávia obrovskú porciu času tým, že sa snažia oboznamovať s najnovšími poznatkami. Všeobecný lekár sa musí snažiť, aby mal aktuálne informácie. Momentálne poznáme 30-tisíc chorôb a vy sa snažíte poznať len niekoľko stoviek najčastejších. To sa vo veľkom zmení.

V budúcnosti bude umelá inteligencia diagnostikovať chorobu pacienta oveľa lepšie ako akýkoľvek ľudský doktor. Pre niektoré choroby to dokáže robiť už teraz. Znamená to, že sa zmení úloha lekára.

Nikto sa nechce z počítača dozvedieť, že má AIDS alebo rakovinu. Lekár bude ten, kto bude pracovať s pacientom. A to vlastne robia už aj teraz, no nebudú míňať čas snahou diagnostikovať chorobu, ale budú s vami hovoriť. Budú vám vysvetľovať liečbu, ktorú odporučila umelá inteligencia.

https://euractiv.sk/clanky/veda-a-inovacie/vyskumne-granty-erc-zlepsenie-v-cerpani-lezi-na-vladnych-vedeckych-instituciach/

Keď hovoríte, že nebudeme robiť jedno povolanie celý život, myslíte si, že ľudia sú schopní zmeny a napríklad v 50-ke začať robiť niečo úplne iné?

Áno, o tom nepochybujte.

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N.