Nie európskej armáde, áno spolupráci s NATO. Nová obranná politika má hranice

Mali, európska armáda

Francúzi nemajú byť v Mali sami. FOTO-TASR/AP

Práca na posilňovaní európskej obrany neznamená vytvorenie európskej armády, ale posilňovanie spolupráce medzi členskými štátmi EÚ s cieľom mať efektívnejšiu európsku obranu vrátane spolupráce s NATO.

Pred začatím dnešného neformálneho zasadnutia ministrov obrany krajín EÚ v Bratislave to uviedla vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Lepšie využitie súčasných nástrojov

“Nie je to o európskej armáde. Je to o využití všetkých nástrojov, ktoré máme, s cieľom posilnenia našich európskych schopností v oblasti obrany. Je to niečo, čo európski občania od nás očakávajú,” uviedla dnes Mogheriniová.

Podľa jej slov väčšina členov EÚ je zajedno v tom, že neuvažuje o vytvorení európskej armády, ale o lepšom využití prostriedkov, ktoré má už dnes EÚ k dispozícii.

Ministri obrany dnes v Bratislave diskutujú o implementácii obranných aspektov globálnej stratégie EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky či o spoločnom postupe voči hybridným hrozbám a kybernetickej bezpečnosti.

Počas pracovného obeda sa ministri obrany budú venovať aj misiám a operáciám spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky so zameraním na Líbyu a subsaharskú oblasť Sahel.

Gajdoš chce vojensky silnú EÚ

Ministri obrany členských štátov Európskej únie nadviazali počas neformálnych rokovaní na nedávny Bratislavský samit.

Všetkých 28 najvyšších predstaviteľov rezortov obrany sa zhodlo na nevyhnutnosti reagovať na aktuálne hrozby.

„Ako ministri obrany krajín Európskej únie si uvedomujeme, že musíme spoločne budovať a rozširovať spôsobilosti tak, aby sme dokázali adekvátne reagovať a chrániť naše krajiny v každej operačnej doméne,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Ako dodal, súčasná situácia nie je práve ideálna, a preto je nutné prijať také rozhodnutia, aby bola Európska únia silná nielen ekonomicky, ale aj vojensky. V rámci vzťahov medzi NATO a EÚ zdôraznil, že dôležitá je spolupráca, a nie vytváranie duplicity.

 

Prišiel aj Stoltenberg z NATO

Rokovania vedie Mogheriniová. Zasadnutia sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý spolu s Mogheriniovou budú informovať o implementácii Varšavskej deklarácie o spolupráci medzi EÚ a NATO.Stoltenberg pri príchode na dnešné neformálne zasadnutie ministrov obrany členských krajín EÚ v Bratislave uviedol, že spolupráca medzi NATO a Európskou úniou je bližšia než kedykoľvek predtým a rovnako dôležitá pre obe zoskupenia.

“Vítam diskusie o tom, ako posilniť európsku obranu a bezpečnosť, pretože neexistuje rozpor medzi silnou európskou obranou a silným NATO – naopak, obe inštitúcie to posilňuje,” uviedol Stoltenberg.

V tomto vzťahu je však podľa neho dôležité vyhnúť sa duplicitám.

Británia bude európsku armádu blokovať

Pri príležitosti dnešného rokovania ministrov obrany Veľká Británia vyhlásila, že sa postaví proti vytvoreniu akejkoľvek armády EÚ či vojenského veliteľstva EÚ. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Kým Británia odchádza z Únie, Francúzsko s Nemeckom stoja na čele krokov, ktoré majú posilniť schopnosť Európy podnikať vlastné bezpečnostné operácie.

Británia trvá na tom, že vojenská aliancia NATO je jediné fórum pre zaručenie európskej bezpečnosti a Londýn v minulosti opakovane blokoval návrhy na hlbšiu spoluprácu EÚ v oblasti obrany. “Postavíme sa proti akémukoľvek úmyslu vytvoriť armádu EÚ alebo vojenské veliteľstvo EÚ, ktoré by jednoducho oslabili NATO,” vyhlásil dnes britský minister obrany Michael Fallon pred rozhovormi o obrane EÚ v Bratislave.

Británia napriek oddanej podpore NATO musí konať a správať sa opatrne, keďže sa pripravuje na rokovania o svojom vystúpení z EÚ. Keď už Spojené kráľovstvo oficiálne spustí proces tzv. brexitu, Londýn a EÚ budú mať dva roky na dohodnutie podmienok tohto odchodu.

Silný francúzsko-nemecký vzťah

Zastávať tvrdé postoje v otázkach obrany práve v období, keď Británia odchádza z únie, by mohlo podkopať dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o brexite.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian povedal, že “je tu potreba posilniť európske kapacity” nutné pre obranné operácie EÚ. “Máme veľmi silný francúzsko-nemecký vzťah a myslíme si, že dokážeme dosiahnuť značný pokrok ešte pred koncom tohto roka,” povedal Le Drian po boku nemeckej ministerky obrany Ursulou von der Leyenovou.

Nemecká ministerka dôrazne vyhlásila, že “tu nie je vôbec reč o európskej armáde”.

Šéfka diplomacie EÚ Mogheriniová povedala, že zmluvy EÚ nedovoľujú vytvorenie európskej armády. Dodala, že účasť generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga v Bratislave je znakom toho, že EÚ a NATO úzko spolupracujú.