Zachovanie jadrovej energie vyjde EÚ draho

Zdroj: Jaslovenské Bohunice/ Bonnifac/ Flickr

Únia bude musieť v priebehu najbližších 35 rokov investovať 350 až 450 miliárd eur do nových jadrových reaktorov, ak si chce udržať výrobnú kapacitu elektrickej energie z jadra na úrovni 95 až 105 gigawattov (GW).

Uviedla to Európska komisia v tzv. Ilustratívnom jadrovom programe (PINC), ktorý naposledy publikovala ešte v roku 2008. Ide o prvú správu od fukušimskej jadrovej katastrofy z roku 2011, po ktorej únia zvýšila bezpečnostné pravidlá na prevádzku atómových elektrární.

V súčasnosti je v EÚ v prevádzke 129 jadrových reaktorov v 14 členských krajinách s celkovou  výrobnou kapacitou 120 gigawattov. Bez potrebných investícií až 90 % z nich bude do roku 2030 vyradených z prevádzky.

Vo výstavbe sú iba 4 nové reaktory na Slovensku, vo Francúzsku a Fínsku. Ďalšie projekty plánuje Maďarsko a Veľká Británia, v štádiu príprav sú nové jadrové elektrárne v Bulharsku, Česku, Litve, Poľsku a Rumunsku.

Z vlastného asi nie

Komisia upozorňuje, že v nové jadrové projekty môžu trpieť nedostatkom finančných zdrojov a to najmä kvôli nízkym cenám elektrickej energie na trhu a nákladom spojených s konkurencieschopnosťou technológií.

Optimizmu nepridávajú ani meškajúce projekty vo francúzskom Flamanville a fínskom Olkiluote, ktoré  sa ukázali byť výrazne drahšie ako sa pôvodne očakávalo.

Je pravdepodobné, že sa členským krajinám EÚ nepodarí zohnať na výstavbu nových reaktorov investora, ktorý by projekt zafinancoval z vlastných zdrojov.

Nedávna štúdia ICF International ukázala, že minimálna cena za tonu oxidu uhličitého na európskom trhu s uhlíkom by musela vystúpiť na 43 až 72 eur, aby sa spoločnostiam oplatilo investovať do výstavby jadrových reaktorov z vlastného.

V súčasnosti sa ceny uhlíka pohybujú na úrovni 5-8 eur. Do roku 2025 by sa na „prijateľnú investičnú“ úroveň dostať nemali a to aj napriek pripravovanej reforme Európskeho systému obchodovania s uhlíkom.

Krajiny tak pravdepodobne budú musieť siahnuť po alternatívnych možnostiach, ako je napríklad garantovanie vyššej výkupnej ceny energie, ktorú francúzsko -čínskym investorom odsúhlasila britská vláda v prípade jadrovej elektrárne v Hinkley point.

Na odstavenie nie je dosť zdrojov

Viac ako 50 jadrových reaktorov v EÚ budú musieť krajiny do konca roka 2025 úplne odstaviť. V decembri 2014 európski prevádzkovatelia jadrových zariadení odhadli, že na vyradenie reaktorov z prevádzky budú do konca roka 2050 potrebovať 123 miliárd eur a ďalších 130 miliárd eur na zabezpečenie správneho nakladania s rádioaktívnym odpadom.

Nemenované zdroje z Európskej komisie naznačili, že v porovnaní s predchádzajúcim programom PINC náklady na likvidáciu zastaraných jadrových elektrární a likvidáciu vyhoreného paliva sa zvýšili o 47 %.

S ohľadom na zostávajúcu životnosť európskych jadrových elektrární ich prevádzkovatelia si už odložili viac ako polovicu finančných prostriedkov potrebných na investície tohto druhu. Podľa exekutívy EÚ to však nestačí, lebo doterajšie úspory by mali byť na úrovni 64 %. Nejde ale o presne ustálenú sumu, lebo mnohé členské krajiny uvažujú o predĺžení životnosti svojich jadrových elektrární.