array(0) { } NULL Eurokomisárka: Nemáme záujem na rýchlom kolapse dieselového trhu – euractiv.sk

Eurokomisárka: Nemáme záujem na rýchlom kolapse dieselového trhu

Elźbieta Bieńkowska

Eurokomisárka Elźbieta Bieńkowska. FOTO: EK

Zákaz vjazdu dieselových áut do európskych miest môže poškodiť schopnosť automobiliek investovať do vývoja vozidiel s nulovými emisiami.

Komisárka pre priemysel Elźbieta Bieńkowska uvádza, že kolaps trhu dieselových automobilov nikomu nepomôže. Krátkodobým cieľom by mala byť snaha prinútiť výrobcov, aby zladili emisie škodlivých oxidov dusíka s európskou legislatívou.

Vraj by chýbali investície

“Hoci som presvedčená, že by sme mali rýchlo zavádzať v Európe vozidlá s nulovými emisiami, politici ani priemysel nesmú mať záujem o rapídny kolaps dieselového trhu v dôsledku lokálnych zákazov,” cituje z jej listu zo 17. júla agentúra Reuters.

“Iba by to pripravilo sektor o nevyhnutné prostriedky na investovanie do áut s nulovými emisiami.”

Zároveň vyzvala, aby sa všetky vozidlá s mimoriadne vysokými emisiami oxidov dusíka stiahli z európskych ciest, hoci podľa nej by sa tak malo stať na báze dobrovoľnosti.

Komisárka v liste vyjadrila obavy, že najnovšie porušenia pravidiel spoločnosťami Audi a Porsche odhalili prokuratúry, a nie nemecké zodpovedné úrady.

Analytik: Lobisti zabodovali

Bieńkowska naznačila možnosť vytvorenia európskej testovacej agentúry, ak národné úrady aj naďalej budú zlyhávať pri odhaľovaní podvodov pri emisných testoch.

Odborníci považujú tento list za dôkaz úspešného lobingu automobilového priemyslu.

“Jej list obsahoval niektoré dôležité vyjadrenia, ktoré nám naznačujú, že lobisti zabodovali,” tvrdí analytik Max Warburton zo spoločnosti Bernstein.

“Pravdepodobne argumentovali, že obmedzovanie alebo zakazovanie dieselov poškodí príjmy sektora aj jeho zamestnancov, poškodí snahy o zníženie emisií oxidu uhličitého a poškodí aj súčasných majiteľov dieselových áut.”