Číne sa nepáči, že Komisia chce preverovať jej investície v Európe

čínske investície

Čínska investícia na Slovensku. FOTO: TASR/Pavel Kapusta

Čína dnes vyjadrila obavy v súvislosti s návrhom šéfa Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera obmedziť prevzatie európskych firiem z oblasti infraštruktúry, špičkových technológií a energetiky spoločnosťami mimo európskeho bloku.

Protekcionizmus brzdí rozvoj

Juncker minulý týždeň predložil návrh na tzv. rámcový investičný skríning. Jeho cieľom je poskytnúť členom Európskej únie (EÚ) nástroj na intervencie v prípade priamych zahraničných investícií do strategických aktív, najmä ak o ne majú záujem štátom kontrolované alebo financované zahraničné podniky.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang v tejto súvislosti skonštatoval, že EÚ dlhodobo podporovala voľný obchod a uľahčovala investície, čo prinieslo skutočné výhody európskym štátom. Takýmto zatvorením dverí však nedosiahne trvalý rozvoj, dodal.

https://euractiv.sk/clanky/investicna-politika/stredoeuropskym-rajom-pre-cinske-investicie-je-madarsko-infografika/

Hovorca čínskej diplomacie pripomenul, že uplatňovanie protekcionizmu v obchode a investíciách pre krátkodobé záujmy prináša z dlhodobého hľadiska straty, ktoré prevažujú nad ziskom.

Vyzval zároveň EÚ, aby rešpektovala zásady Svetovej obchodnej organizácie, najmä jej “nediskriminačné” princípy. Brusel by sa mal podľa neho vyhnúť tomu, aby vyslal vonkajšiemu svetu nesprávne, mätúce a negatívne informácie.

Obavy Francúzska a Nemecka

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v júni vyzval Komisiu, aby vytvorila systém na preverovanie investícií do strategických sektorov z firiem mimo bloku.

V júli sa Nemecko stalo prvou krajinou EÚ, ktorá sprísnila pravidlá pre prevzatie strategických firiem zahraničnými spoločnosťami po sérii obchodov, ktoré čínskym firmám otvorili prístup k západnej technológii a odborným znalostiam.

Francúzsko už má zavedené vnútroštátne právne predpisy na zablokovanie takýchto obchodov v určitých odvetviach, ako sú napríklad energetika a telekomunikácie.

Vlani vyvolala kúpa nemeckého výrobcu robotov Kuka čínskou spoločnosťou Midea obavy, že Čína získava príliš veľký prístup ku kľúčovým technológiám a zároveň chráni svoje vlastné spoločnosti pred prevzatím zahraničnými investormi.