Takmer polovica nenávistných príspevkov na internete v Únii je o utečencoch

FOTO: HateSpeech.org

V EÚ sa v ostatnom období stále viac množia prípady vytvárania, či zdieľania nenávistného obsahu online. Svetom prednedávnom otriasol aj prípad Američana, ktorý v živom prenoste prostredníctvom služby na aplikácii Facebook vysielal popravu 74-ročného muža a následne spáchal samovraždu.

Práve sociálna sieť Facebook sa ocitla v súvislosti s prenosom pod paľbou kritiky. „Budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme predišli podobným tragédiám,“ uisťoval zakladateľ siete, Mark Zuckerberg.

Európska komisia si aj z tohto dôvodu nechala vypracovať prieskum o tom, či internetové firmy dostatočne bojujú proti prejavom nenávisti, publikovanej online. Výsledky včera v Bruseli predstavili česká eurokomisárka pre spravodlivosť, Věra Jourová.

https://euractiv.sk/clanky/kultura-a-media/audiovizualna-smernica-eu-dalsi-krok-proti-sireniu-nenavistnemu-obsahu/

Zlepšenie za ostatných šiestich mesiacov

Otázka odstránenia násilného a nenávistného obsahu z internetu bola otvorená pred viac ako rokom práve vďaka Jourovej.

V máji minulého roku prijala Európska komisia tzv. etický kódex, ktorý internetové spoločnosti vyzýva k nahlasovaniu takýchto príspevkov, ich rýchlemu preskúmaniu a v prípade potreby aj k okamžitému vymazaniu.

Jeho dodržovanie je dobrovoľné, no internetové spoločnosti ako Facebook, Twitter alebo YouTube sa k dodržiavali kódexu napriek tomu zaviazali.

Eurokomisárka včera potvrdila, že firmy sa skutočne snažia vyriešiť tento problém.

Kým pri prvom hodnotení v decembri minulého roka neboli výsledky pozitívne – napríklad v Taliansku sa podľa analýzy vtedy odstraňovali len štyri percentá nenávistného obsahu – situácia sa v roku 2017 zmenila.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/ochrana-deti-na-internete-ma-byt-podobna-ako-pri-televizii/

Internetové spoločnosti odvtedy zefektívnili spôsoby hlásenia nevhodného obsahu. Stále totiž platí, že na inkriminovaný obsah musia upozorňovať predovšetkým používatelia.

„Väčšina z obsahu je chránená právom na vyjadrenie,“ vysvetľuje eurokomisárka.

Napríklad na Facebooku sa oproti decembru odstraňovanie nenávistného obsahu zefektívnilo dvojnásobne .

Reakčný čas

Najnovší prieskum Európskej komisie tiež ukázal, že Facebook vymazáva nelegálny obsah v 66,5 percentách prípadov. Ešte v decembri to bolo len v 28 percentách prípadov.

Zlepšenie zaznamenala aj sociálna sieť Twitter, ktorá teraz dokáže efektívne vymazávať vyše 37 percent inkriminovaného obsahu. Ešte pred pol rokom pritom odstraňovala len 19 percent takých príspevkov.

Server YouTube, ktorý spadá pod internetový gigant Google, odstraňuje nevhodný obsah vo dvoch tretinách prípadov.

https://euractiv.sk/nazory/veda-a-inovacie/digitalna-reforma-moze-byt-pre-eu-novym-uhlim-ocelou/

Dôležitý je však aj čas, za ktorý sa internetové spoločnosti s nahláseným obsahom zoznámia a rozhodnú o jeho ďalšej existencii. Napríklad Facebook zamestnáva priamo na tieto účely tisíce ľudí.

Počas prvého dňa od nahlásenia sa ale do ich rúk dostane asi 51 percent príspevkov. No aj toto číslo predstavuje oproti 40 percentám z minulého roka zlepšenie.

Z prieskumu tiež vyplýva, že zlepšiť by sa mala aj spätná väzba pre užívateľov, ktorí príspevok nahlásia.

Utečenci, moslimovia a židia

Až 40 percent nenávistných príspevkov na internete v EÚ je zameraných na utečencov alebo moslimov, píše sa ďalej v analýze Európskej komisie.

Takmer každý desiaty nelegálny a nenávistný príspevok na internete v EÚ je antisemitský.

Vo štvrtok Európsky parlament drvivou väčšinou schválil rezolúciu, ktorá odsudzuje prejavy antisemitizmu a podporil opatrenia, ako ich obmedziť. Europoslanci požadovali účinnejšie vyšetrovanie prejavov antisemitizmu, lepšiu cezhraničnú spoluprácu v rámci EÚ ako aj to, aby tieto prejavy dôrazne a verejne odsudzovali politickí lídri.

Zároveň navrhli, aby sa na školách viac hodín venovalo výučbe histórie holokaustu.