Zo sociálnych sietí sa dá vyčítať vývoj nezamestnanosti

Zo sociálnych sietí sa dá v reálnom čase vyčítať budúci rast alebo pokles nezamestnanosti, vyplýva to z výsledkov spoločného výskumu spoločnosti SAS a pracoviska Global Pulse, ktoré patrí pod OSN. Zakladá sa na analýze dát na sociálnych sieťach za obdobie od júna 2009 do júna 2011.

Dvojročný monitoring sa vzťahoval na pol milióna blogov a diskusných fór. Cieľom bolo zistiť ako sa rastúca nezamestnanosť v USA a Írsku odzrkadlila v konverzáciách a na celkovej nálade na sociálnych sieťach.

Ako tvrdia realizátori výskumu, depresívna nálada v online prostredí v oboch krajinách zavládla už niekoľko mesiacov predtým, ako rast nezamestnanosti vrcholil.

„Sociálne médiá sú pre mnohých ľudí miestom, kde vyjadrujú svoje aktuálne nálady či obavy a dávajú najavo aj konkrétne rozhodnutia, ktoré urobili alebo mienia urobiť. Takéto diskusie otvárajú dvere k rozpoznaniu trendov na trhu práce, aj k tomu, ako ľudia reagujú. A to oveľa skôr, ako sa čísla o vývoji nezamestnanosti objavia v štatistikách,“ uvádzajú spoločnosti v tlačovej správe.

Ak v spomínaných krajinách došlo k náhlemu nárastu nezamestnanosti, v internetových konverzáciách sa častejšie objavovali storná dovoleniek, zníženie výdavkov na zdravotnú starostlivosť či exekúcie a nedobrovoľné vysťahovania.

„Keď stratia prácu , odkladajú dovolenky, obmedzia výdavky na potraviny a vo väčšej miere začnú využívať verejnú dopravu namiesto vlastných áut,“ vysvetľujú realizátori výskumu.

Cieľom Global Pulse je identifikovať ako by sa tieto nové typy dát z digitálneho sveta dali využiť pri oficiálnom vykazovaní štatistických údajov a hľadá spôsoby ako ich využiť pre globálny rozvoj.

„Na Slovensku zverejňuje Štatistický úrad SR údaje o vývoji nezamestnanosti kvartálne. Analýza dát zo sociálnych sietí by základné trendy vo vývoji trhu práce mohla ukázať prakticky okamžite,“ uzatvárajú realizátori.