Turecko obviňuje EÚ zo zaslepenosti

foto: Demonštranti držia národnú zástavu Turecka počas demonštrácie za podporu sekularizmu na námestí 14. apríla 2007 v Ankare. TASR

Turecko v pondelok (31.12.2012) kritizovalo najnovšiu správu Európskej komisie (EK) o pokroku krajiny v prístupových rokovaniach. Ankara prvýkrát zverejnila vlastnú 270-stránkovú správu, v ktorej zdôrazňuje reformy, ktoré uskutočnila za uplynulý rok.

Turecko začalo prístupové rokovania v roku 2005, ale k pokroku v jednotlivých kapitolách dochádza len pomaly, a to hlavne kvôli pretrvávajúcemu sporu ohľadom rozdeleného Cypru. Zatiaľ sa podarilo provizórne uzavrieť len jedinú z 35 prístupových kapitol – Vedu a výskum, ďalších 12 je otvorených, zvyšok zablokovaných buď zo strany Európskej komisie, Francúzska alebo Cypru.

Napriek klesajúcej domácej podpore vstupu do EÚ ale turecká vláda pokračuje v prístupových rokovaniach. Vyhlásila, že sa chce stať členom EÚ do roku 2023, kedy bude oslavovať 100. výročie založenia Tureckej republiky.

„Tohtoročnú správu o pokroku Turecka zatienili subjektívne, predpojaté, neodôvodnené a zaslepené postoje,“ uviedol Egemen Bağış, minister pre záležitosti EÚ a hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ v stanovisku k správe vydanej tureckou stranou.

Za neprijateľné označil, že októbrová správa Európskej komisie ignorovala „odvážne“ reformy, ktoré Turecko uskutočnilo, čo podľa neho oslabilo dôveryhodnosť EÚ v očiach tureckej verejnosti. EK podľa Ankara nedocenila význam rozšírenia práv náboženských menšín a príliš ostro kritizovala súdnictvo.

Správa, ktorú ministerstvo pre záležitosti EÚ publikovalo na svojej stránke, vychvaľuje napríklad reformy v súdnom systéme, vzdelávaní či právach pracujúcich.

Nedávny prieskum Nemeckého Marshallovho fondu ukázal, že väčšina Turkov vníma EÚ negatívne, čo dokazuje klesajúcu podporu vstupu Turecka do Únie. EK argumentuje, že Turecko nedodržiava štandardnú úroveň ľudských práv, slobody slova a vierovyznania.

Zakázané Google Sites, nemorálny Steinbeck

„Dnes nie je v Európe vláda, ktorá by bola viac reformná ako je naša vláda,“ vyhlásil minister Egemen Bağış. „Zatiaľ čo krajiny EÚ zápasia s krízou, naša krajina prežíva najviac demokratické, prosperujúce, moderné a transparentné obdobie vo svojej histórii,“ dodal.

V decembri 2012 Európsky súd pre ľudské práva (ECHR) v Štrasburgu rozhodol v neprospech Tureckej republiky v prípade žaloby týkajúcej sa blokovania prístupu na online platformu. V roku 2009 Riaditeľstvo pre telekomunikácie rozšírilo pôsobnosť predchádzajúceho súdneho nariadenia o čiastočnom zablokovaní prístupu k službe Google Sites, ktoré bolo preventívnych opatrením  v rámci trestného konania týkajúceho sa urážky zakladateľa republiky Atatürka.

Turecký občan Ahmet Yıldırım podal na ECHR žalobu, že kompletným zablokovaním služby v krajine stratil prístup k svojim dokumentom a akademickej práci, ktorú na tejto platforme publikoval. Európsky súd rozhodol, že telekomunikačný úrad technickým znemožnením prístupu k legálnym dokumentom porušil článok 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach o slobode prejavu.

Turecký denník BirGün v stredu (2.1.2013) informoval o ďalšom príklade obmedzovania slobody slova autoritami. Komisia pre knihy na riaditeľstve pre vzdelávanie v provincii Izmir sa snaží zakázať určité pasáže knihy O myšiach a ľuďoch amerického klasika Johna Steinbecka z odôvodnením, že sú „nemorálne“ a „nevhodné pre vzdelávacie účely“.

Ministerstvo školstva pritom knihu zaradilo na zoznam „100 základných noviel“.

(EurActiv/Reuters)