Europoslanci odsúhlasili 500 miliónov pre boj s nezamestnanosťou mladých

EP schválil zvýšenie podpory zamestnanosti mladých o 500 miliónov. FOTO: Twitter.com.

Návrh z dielne skupiny Socialistov a demokratov (S&D) podporilo 574 europoslancov, 113 hlasovalo proti. Poslanci odobrili navýšenie tohtoročného rozpočtu Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých (YEI) o 500 miliónov eur.

V uznesení k návrhu opravného rozpočtu vyzvali Európsku komisiu a členské štáty (Rada), aby upravili príslušné operačné programy a zabezpečili tak plné a efektívne vyčlenenie dodatočných financií ešte do konca roka 2017.

Dedičstvo finančnej krízy

Spravodajca uznesenia Jens Geier (S&D), pripomenul, že počet mladých ľudí bez práce v EÚ je aj napriek pozitívnym správam o raste ekonomiky stále hanebne vysoký. „Miera nezamestnanosti ľudí vo veku 16 až 25 rokov je v mnohých krajinách EÚ v porovnaní s ich priemernou nezamestnanosťou viac ako dvojnásobná. Viac ako tretina mladých v Španielsku, Taliansku a Grécku nie je v procese vzdelávania či odbornej prípravy a nie je ani zamestnaná,“ spresnil nemecký europoslanec.

Podľa jeho slov dodatočných 500 miliónov eur podporí tvorbu nových pracovných miest, stáže a ďalšie vzdelávanie pre tých, ktorí to najviac potrebujú, ani táto suma však nestačí a europarlament bude ďalej tlačiť na Radu a Európsku komisiu, aby poskytli dostatok zdrojov na vyrovnanie sa s krízou tohto rozsahu.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/turisti-odisli-o-pracu-prislo-takmer-50-tisic-spanielov/

Predsedníčka výboru EP pre rozpočet Eider Gardiazábalová Rubialová upozornila, že problém nezamestnanosti mladých nezmizol, napriek tomu, že sa už o ňom toľko nehovorí. „Uplynulo už 10 rokov od vypuknutia finančnej krízy a my musíme stále bojovať s jej dôsledkami. Pri rokovaniach o rozpočte EÚ na rok 2018, je podpora zamestnanosti a kvalifikovanosti mladých pre S&D úplne kľúčová,“ dodala členka španielskej strany PSOE.

Podľa júlových štatistík Eurostatu bolo v Európskej únii bez práce 16, 8 % ľudí vo veku do 25 rokov. Najväčšie miery nezamestnanosti mladých boli namerané v Grécku (44,4 %) a v Španielsku (38, 6 %). Na Slovensku si v súčasnosti hľadá prácu 16, 6 % mladých ľudí do 25 rokov.

Podpora pre 1,4 milióna mladých

Poslanci v apríli schválili revíziu Viacročného finančného rámca EÚ, v rámci ktorej sa navýšil rozpočet na zamestnanosť, rast a riešenie migrácie o 6 miliárd eur. Pre YEI na roky 2017 – 2020 bolo vyčlenených dodatočných 1,2 miliardy eur.
Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých bola spustená v roku 2013 s cieľom podporiť mladých ľudí vo veku do 25 rokov, ktorí nie sú zamestnaní a nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy a žijú v regiónoch, kde nezamestnanosť v roku 2012 prekročila 25 %.
Európska komisia tvrdí, že od roku 2013 poskytla YEI priamu podporu pre viac ako 1,4 milióna mladých ľudí.