array(0) { } NULL Estónske predsedníctvo dosiahlo svoju prioritu, jednotný digitálny trh je bližšie – euractiv.sk

Estónske predsedníctvo dosiahlo svoju prioritu, jednotný digitálny trh je bližšie

24314779107_a6160787af_k

Nariadenie o voľnom toku údajov, ktoré zahŕňa všetky údaje okrem osobných, má za cieľ vytvoriť jednotný trh uchovávania údajov a ich spracovávania, napríklad pri internetových službách (cloud computing).

Legislatíva prešla Radou Európskej únie nečakanou rýchlosťou, čo naznačuje vysoký stupeň zhody medzi 28 členskými štátmi. Európska komisia návrh zverejnila v septembri.

Zmena ešte musí prejsť Európskym parlamentom. Formálna diskusia začne vo Výbore pre vnútorný trh (IMCO) a švédska poslankyňa Anna Corazza-Bildt by ju mala previesť Parlamentom začiatkom budúceho roka. Očakáva sa, že rokovania medzi tromi inštitúciami Únie začnú na jar.

Úspech estónskeho predsedníctva

Dohoda je úspechom pre Estónsko, ktorého vláda je veľmi naklonená technológiám a pre ktoré bolo odštartovanie projektu pre jednotný digitálny trh jednou z priorít šesťmesačného predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sa tento mesiac končí.

„Je to celkom symbolické dosiahnuť dohodu na poslednom stretnutí pod estónskym predsedníctvom. Celý tím vyzerá spokojne,“ napísala hovorkyňa estónskeho predsedníctva Anniky Lamp na sociálnej sieti.

„Do leta 2018 sa musíme dohodnúť na voľnom pohybe údajov,“ vyhlásil estónsky premiér Jüri Ratas v septembri na samite Európskej rady.

8 miliónov eur ročne

V novembri sa lídri dohodli, že december 2018 bude konečným termínom pre dokončenie 18 chýbajúcich zákonov pre digitálny jednotný trh.

Komisia odhaduje, že zrušenie obmedzení voľného pohybu dát spôsobí prírastok hospodárskeho produktu v hodnote 8 miliárd eur ročne. Digitálny sektor zmenu žiadal už dlho.

Jeho zástupcovia tvrdia, že zrušenie zákazu skladovania údajov v iných krajinách zníži ceny dátových služieb a rozšíri možnosť výberu poskytovateľov.

Výnimkou bude len národná bezpečnosť

Hrozilo, že na návrhu sa technologickými lídrami Únie a zaostávajúci členovia nezhodnú. Legislatívu o voľnom pohybe údajov žiadalo 16 členských štátov.

Na stretnutí európskych ministrov telekomunikácií začiatkom decembra Francúzsko, Nemecko a Španielsko tlačili na rozšírenie rozsahu výnimiek. Chceli, aby zahŕňali aj „údaje z verejného sektora“.

To nahnevalo niektoré priemyselné zoskupenia, vrátane BusinessEurope a Asociácie počítačového a komunikačného odvetvia (CCIA), ktoré varovali, že by sa tým legislatíva stala „prakticky irelevantnou“.

Ministri nakoniec zachovali len výnimku pre „národnú bezpečnosť“. Vlády budú povinné okamžite informovať Komisiu o akýchkoľvek požiadavkách na umiestnenie údajov.

Národné autority budú mať prístup k údajom aj ak budú uložené alebo spracovávané v inej krajine.

Prvý krok z mnohých

„Plynulý pohyb údajov šetrí podnikom, najmä start-upom a malým a stredným podnikom, náklady a je základom pre digitálne služby novej generácie. Tento návrh bol hlavnou prioritou estónskeho predsedníctva,“ vyhlásil estónsky minister pre podnikanie a informačné technológie Urve Palo.

Dohoda „dáva silný signál proti ‘údajovému protekcionizmu’ v Európskej únii,“ myslí si Cecilia Bonefeld-Dahl, generálna riaditeľka DigitalEurope, celoeurópskej obchodnej asociácie.

Tá vyzýva poslancov, aby „zachovali podporu princípu voľného pohybu údajov bez toho, aby limitovali jeho rozsah alebo rozširovali výnimky.“

„Situácia sa zlepšila, ale zatiaľ je to ďaleko od jednotného digitálneho trhu, ktorý sme si predstavovali,“ skonštatoval poľský minister pre digitálne záležitosti Krzysztof Szubert.