Vassiliou: Som šokovaná drahými prestupmi vo futbale

„Som šokovaná nedávnym prestupom Fernanda Torresa,“ povedala v rozhovore počas Športového fóra EÚ v Budapešti.

V januári anglická Chelsea zaplatila takmer 60 miliónov eur (50 miliónov libier) za prestup madridského rodáka do Liverpoolu. Tento transfer znamenal nový britský rekord, čo sa týka čiastky vyplatenej za prestup. Podľa eurokomisárky šlo o „neuveriteľnú“ sumu.

Pritom Torresov prestup sa ani zďaleka nepriblížil európskemu rekordu. Real Madrid zaplatil v roku 2009 za prestup Portugalčana Cristiana Ronalda z tímu Manchester United 95 miliónov eur. Rok predtým Španieli ocenili budúce služby Brazílčana Kaku z AC Milan na 66 miliónov eur.

Podľa Lisabonskej zmluvy má Európska komisia mandát podporovať „férovosť a otvorenosť v športových súťažiach“. Ak niekoľko málo klubov dokáže len na transfer jediného hráča vynaložiť toľko peňazí ako iné tímy na plat celého mužstva, vyvstávajú pochybnosti o férovosti.

Navyše tieto neobyčajné výdaje môžu ovplyvniť finančnú stabilitu klubu. „To napokon povedie od malého dlhu k veľkému, potom ešte k väčšiemu dlhu a nakoniec k neporiadku,“ uviedla Vassiliou.

Komisia je za finančnú disciplínu klubov

27. mája 2010 európska futbalová federácia UEFA schválila nové finančné pravidlá, podľa ktorých musia kluby dodržiavať prísnu finančnú disciplínu, vrátane požiadavky míňať len toľko, koľko sami zarobia. Od roku 2012 budú môcť bohatí vlastníci európskych klubov kompenzovať straty maximálne do výšky 45 miliónov eur.

Eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež túto iniciatívu podporuje. Uviedla tiež, že Komisia hľadá spôsoby ako ju integrovať v rámci EÚ. Jednou z možností by bolo zaviesť maximálny strop pre poplatky za transfer. Exekutíva v súčasnosti skúma právny základ pre takýto krok.

Komisia zvažuje aj platové stropy, avšak v tejto oblasti má ešte obmedzenejšiu kapacitu.

Komisárka uviedla, že v roku 2012 sa zverejní štúdia, s posúdením „rozsahu problému a jeho implikácií“, a potom sa Komisia rozhodne ako bude postupovať.

„Komisia sa domnieva, že nastal čas na celkové zhodnotenie pravidiel prestupov v profesionálnom športe v Európe,“ píše sa v januárovom oznámení Komisie o rozvoji európskeho rozmeru v športe.

Celé interview v angličtine nájdete na tejto linke.