Poľsko a Ukrajina sú údajne pripravené na Euro 2012

Noviny Varšavský hlas citovali vyjadrenie ukrajinského premiéra Mykolu Azarova, že napriek ťažkostiam súvisiacim s finančnou a ekonomickou krízou dokázali susediace krajiny zmobilizovať všetok svoj potenciál a sú pripravené na uskutočnenie podujatia. Euro 2012, ktoré spoluorganizujú Poľsko a Ukrajina sa budú konať od 8. júna do 1.júla.  

Poľský premiér Donald Tusk na včerajšej tlačovej konferencii priznal, že nie všetky ambície sa podarilo zrealizovať podľa plánu, ale „nemali by ovplyvniť priebeh majstrovstiev“.

Prezident futbalovej asociácie UEFA Michel Plattini pri inej príležitosti pochválil „mimoriadny“ pokrok Ukrajiny pri príprave šampionátu. Podarilo sa jej implementovať 95 % plánov modernizácie.

„Ťažké pôrody často vedú k prekrásnym deťom,“ citovali Platiniho médiá.

Do začiatku podujatia zostáva 77 dní, avšak obe krajiny stále meškajú s výstavbou cestnej infraštruktúry a tiež s modernizáciou železničnej dopravy. Od rozhodnutia o mieste konania šampionátu v roku 2007 sa na organizátorov zniesla poriadna spŕška kritiky ohľadom prieťahov, oneskorení v prípravách,  zadlžovania štátu a tiež ochrany práv zvierat.

Najmä Ukrajina sa do projektu pustila s veľkými ambíciami. Kyjev verí, že úspech v hosťovaní by znamenal akúsi „morálnu prihlášku“ členstva krajiny v Európskej únii.

Politické rozdiely

Zdá sa však, že problémy vo vzťahoch medzi Ukrajinou a EÚ sa konaním majstrovstiev len tak nevyriešia. Uväznenie bývalej premiérky Julie Tymošenkovej považuje Brusel za „politicky motivovaný“ .

Predseda EK José Manuel Barroso po vynesení rozsudku v októbri 2011 zdôraznil, že hoci je posilnenie bilaterálnych vzťahov dôležité „zároveň od Ukrajiny očakávame presadzovanie hodnôt právneho štátu, ľudských práv, základných práva a samozrejme nezávislosť súdnictva“. Taktiež vtedajší predseda EP Jerzy Buzek priznal, že verdikt „určite bude jednou z prekážok v našich priamych kontaktoch a určite bude mať negatívny vplyv na naše rokovania“.

Ukrajine sa v decembri nepodarilo splniť cieľ iniciovať Asociačnú dohodu s EÚ, ktorá mala nasledovať po piatich rokoch vzájomných rokovaní. Únia dôsledne sleduje aj prípravy parlamentných volieb, ktoré by sa mali na Ukrajine konať v októbri.

Pretrvávajúce obavy EÚ o politickom vývoji na Ukrajine sa rozoberali aj počas návštevy Azarova vo Varšave. Noviny Kyjevská pošta uviedli, že Tusk vyjadril znepokojenie nad situáciou s Tymošenkovou a zdôraznil veľký význam nadchádzajúcich parlamentných volieb pre imidž krajiny.

Asi 100 známych ukrajinských osobností vyzvalo prezidenta Viktora Janukovyča, aby Tymošenkovú omilostil.