Maďarsko si získava body pálinkou

V salóniku Predsedníctva EÚ na medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti bol nainštalovaný automat, ktorý v kryštálových pohároch zadarmo podáva pálinku – silnú ovocnú brandy, ktorá sa tradične vyrába v Maďarsku.

Podľa Pétra Horvátha, pracovníka diplomatického protokolu na maďarskom ministerstve zahraničia, prechádzajú salónikom po namáhavom pracovnom dni desiatky delegácií. Počas čakania na lietadlá strávia v salóniku asi 40 minút, pričom prístroj sa údajne stal hitom.

Hranatý vynález vyrobený z lesklého čierneho plastu, skla a hliníka podáva pálenku vyrobenú z čerešní, sliviek a marhulí. Od svojho spustenia vo februári servíroval už takmer 1500 nápojov.

„Každému chutí,“ povedal Horváth. „Obzvlášť rýchlo sa začali zahrievať diplomati zo Škandinávie a Pobaltia, rovnako ako ďalší z Írska – ale každý ju má rád.“

Odmietol však prezradiť, kto je najväčším fanúšikom ovocnej brandy.

„Po neformálnom stretnutí ministrov zahraničia na začiatku tohto roku, sa nenašiel nikto, kto si nedal panáka. Vracajúci sa diplomati brzdili tých, ktorí chceli prvýkrát vyskúšať krabicu“ uviedol.

„Pálinkomat“ je podľa dizajnéra prístroja Pétra Sarkadiho prvý a jediný svojho druhu na svete. Dodal, že pri zvyšujúcom záujme o vybrané liehoviny vo východnejších častiach Európy, automatizácia pomôže spopularizovať kvalitné výrobky.

„Pitie je v týchto dňoch oveľa sofistikovanejšie,“ vysvetlil Sarkadi. „Plus sa svet zrýchľuje, takže samoobslužný model sa do tohto sveta výborne hodí.“

(EurActiv v spolupráci s Reuters) 

Ďalšie kroky

  • júl – december 2011: predsedníctvo v Rade EÚ preberie Poľská republika