EÚ a UEFA: rovnako staré dámy

UEFA

Krátka správa

Pri príležitosti osláv európskej futbalovej asociácie UEFA a päťdesiateho výročia Európskej únie bude štadión Old Trafford v Manchestri dejiskom exhibičného zápasu, v ktorom nastúpi viacero najlepších hráčov starého kontinentu. Výťažok pôjde na konto charitatívnej nadácie futbalového tímu Manchester United (MU). Európsky výber povedie Talian Marcello Lippi, ktorý získal s belasou sqadrou víťazstvo na MS 2006 v Nemecku. Účasť vo hviezdnom tíme potvrdili už špičkoví hráči, ako David Beckham, Steven Gerrard alebo Jamie Carragher.

13. marca 2007 si exhibičným futbalovým zápasom MU s Výberom Európy (UEFA tím) pripomenieme “50 rokov futbalu v Európe a zároveň 50 rokov spoločnej Európy”. Spoločná história európskej integrácie a futbalu nie tak celkom iba zhodou okolností v kalendári.

13. marca pred 50 rokmi sa Manchester United stal prvým anglickým futbalovým klubom v európskej tímovej súťaže organizovanej UEFA. Zakrátko, 25. marca 1957, boli podpísané Rímske zmluvy, ktoré umožnili vznik súčasnej Európskej únie.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa o zápase vyjadril s veľkým nadšením: „Je to skvelý spôsob osláviť 50. narodeniny Európskej únie futbalom, úžasnou hrou, ktorá jedinečným spôsobom inšpiruje Európanov prostredníctvom spoločnej vášne a jazyka, ktorému všetci rozumejú.“

“Obe udalosti vytvorili základ pre dva fenomény, ktoré, hoci sa ich cesty sotva prekrížili, prispeli ku vzniku európskeho povedomia. Európska únia, ale aj európsky futbal prešli svojím vývojom. Tak ako futbal, aj európska integrácia vo všetkých jej formách je a vždy bude vedená ideálmi jednoty, roznôrodosti a mobility.”, uvádza v svojej správe Európska komisia.